![Berlusconi si lahko oddahne za nekaj časa, saj bo zaradi tesne večine njegova vlada le težko sprejemala zakone v parlamentu. Foto: EPA](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2010/12/14/64750988_sb-kava.jpg)
![Protivladni protesti v Rimu](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2010/12/14/64750998_sre205_italy-berlusconi-_1214_11.jpg)
Pričakovani podpori desnosredinski vladi v senatu je sledilo glasovanje v spodnjem domu parlamenta, kjer je moral Berlusconi prejeti najmanj 316 od 630 glasov, da je lahko še naprej ostal na premierskem stolčku.
Berlusconi se je na položaju obdržal zaradi treh glasov, saj je proti nezaupnici glasovalo 314 poslancev, za nezaupnico pa 311.
Če zaupnica v spodnjem domu parlamenta ne bi bila izglasovana, bi moral Berlusconi odstopiti, temu pa bi lahko ob neuspešnem sestavljanju vlade sledile predčasne parlamentarne volitve.
Glasovanje v poslanski zbornici je bilo precej tesno, odločilna glasova za Berlusconija pa sta, kot kaže, prispevali poslanki iz tabora premierjevega nasprotnika in nekdanjega zaveznika Gianfranca Finija. Po oddaji glasu ene izmed njih sta sledila celo prerivanje v dvorani
in krajša prekinitev glasovanja. To je potekalo javno in poimensko.
Berlusconi je že pred tem dobil zaupnico v senatu, kjer ga je podprlo 162 senatorjev, 135 jih je bilo proti, 11 pa jih ni glasovalo. Berlusconi tako kljub hudim težavam zaradi odhoda predsednika poslanske zbornice Finija in njegovih podpornikov v opozicijo ostaja
predsednik italijanske vlade.
Po podporo k nasprotnikom
Berlusconi je v ponedeljek rušenje aktualne vlade označil za neumnost, saj bi s tem zamajali stabilnost, ki jo država potrebuje za spopad z gospodarsko krizo. Da bi si zagotovil zadostno podporo, je nasprotnikom, tudi iz vrst podpornikov Finija, ponudil preoblikovanje vlade.
Pozive Berlusconija je Fini zavrnil in premierja pozval, naj pred kakršnim koli oblikovanjem nove desnosredinske vlade najprej odstopi. V zadnjih dneh so se pojavila tudi ugibanja o Berlusconijevem kupovanju glasov med poslanci, kar pa so njegovi zavezniki že zanikali.
"Videl boš hudiča"
Med glasovanjem o nezaupnici se je na ulicah okoli 30 italijanskih mest zbralo na tisoče protestnikov, med njimi večinoma študentov, ki so Berlusconija pozivali k odstopu. V Rimu so protestniki celo skušali vdreti v poslopje parlamenta, a jim je policija to preprečila.
"Če vlada ne bo padla, boste videli hudiča," so skandirali demonstranti v Rimu. "Ta vlada ni dobra za mlade in ne razmišlja o prihodnosti," se je tudi slišalo. V prestolnici so protestniki ponekod dobesedno ohromili promet.
Študentje so ceste zavzeli tudi v Milanu, vdrli pa so tudi v tamkajšnje poslopje sedeža italijanske borze in skandirali slogane proti finančnemu svetu. V Torinu pa so študenti z jajci obmetavali urad ministrstva za izobraževanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje