Na stadionu prijateljstva v mestu Cotonou se je zbralo okoli 200 afriških škofov in okoli 50.000 ljudi, ki so ob prihodu papeža ponoreli od navdušenja ter mu nedvomno pripravili najbučnejši sprejem od vseh njegovih dozdajšnjih 22 obiskov v tujini. Pisano oblečeni verniki, nekateri z vtisnjenimi podobami papeža na svojih oblačilih, so plesali, peli in vzklikali poglavarju Rimskokatoliške cerkve.
V pridigi v francoskem jeziku je papež udeležence maše pozval, naj bodo občutljivi za stiske revnih, slabotnih in preganjanih. Posebej je papež pozdravil tiste, ki imajo aids ali kakšno drugo bolezen, vse tiste, ki jih je družba pozabila. Za bolnike z aidsom je dejal, da si zaslužijo ljubezen in spoštovanje, same bolnike pa je pozval, naj bodo pogumni, saj jim papež z molitvijo stoji ob strani.
Papež je spomnil, da bo Bog sodil kristjane po tem, kako se obnašajo do drugih, zlasti do ljudi, ki trpijo ali so na obrobju družbe. "Še danes, kot pred 2.000 leti v času Kristusa, smo ujeti v številne strahove, ki nam preprečujejo, da bi zaživeli svobodno," je dejal ter vernike pozval, naj ne poveličujejo denarja in moči, temveč naj poskrbijo za tiste, ki potrebujejo pomoč.
Brez pravice ni miru in blaginje
V zahodnoafriško državo je papež prispel v petek, vrhunec njegovega tridnevnega obiska pa je bil v soboto, ko je podpisal apostolsko spodbudo "Obljuba za Afriko", ki je rezultat sinode afriških škofov iz leta 2009 in predstavlja pogled Cerkve na prihodnost afriške celine.
Afriške voditelje je podučil, da je pravica prvi pogoj za mir in blaginjo. Povedal jim je, da se morajo izogibati korupcije in naravne vire uporabljati za dobro ljudi. Katoličane v Afriki je pozval, naj vzdržujejo dobre odnose z islamom in tradicionalnimi verstvi, ne da bi ogrožali svoje identitete.
Nekaj kritike je namenil tudi razvitim državam, za katere je dejal, da ne smejo zviška gledati na Afriko z obsojajočim moralističnim tonom in jim narekovati pravila, ampak naj v duhu partnerskega odnosa ponudijo prave rešitve za številna vprašanja, ki pestijo gospodarsko najrevnejšo celino na svetu.
84-letni Benedikt XVI. si je za svoj drugi obisk Afrike in podpis apostolske spodbude izbral Benin, ker je po njegovih besedah ta nekdanja francoska kolonija v številnih pogledih posebna. Benin je namreč ena redkih afriških držav, ki ji je uspel miren prehod v demokracijo leta 1990 po obdobju marksistično-leninističnega režima.
V nasprotju z nekaterimi svojimi sosedami, ki so priča medverskemu nasilju, je Benin tudi primer mirnega sožitja med krščanstvom, islamom in tradicionalnimi verstvi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje