Izraelski delavski razred je na ulicah. Foto: EPA
Izraelski delavski razred je na ulicah. Foto: EPA
Podobe, ki spominjajo na februarski Egipt? Foto: EPA

Po podatkih policije naj bi se na ulicah izraelskih mest zbralo okoli pol milijona protestnikov, ki so od vlade zahtevali takojšnje gospodarske reforme.
Prejšnjo soboto se je na podobnih protestih po državi zbralo okoli 100.000 ljudi, tokrat pa se jih je samo na ulice Tel Aviva podalo še enkrat več, saj je policija naštela 200.000 protestnikov. Okoli 30.000 se jih je zbralo tudi v Jeruzalemu, še okoli 20.000 pa drugod po državi. Organizatorji protestov so sicer govorili tudi o 300.000 zbranih.

Gre za največje socialne proteste v tej judovski državi. Organizatorji, ki so protestirati proti visokim cenam stanovanj začeli že junija, so zadovoljni in že menijo, da so dosegli "kritično maso".
Med drugim so protestniki vladi premierja Benjamina Netanjahuja grozili tudi, da je "to Egipt" in da lahko tudi v Izraelu pride do podobne revolucije, ki je z oblasti odnesla egiptovskega diktatorja Hosnija Mubaraka.
Vlada bo zahteve "proučila"
Izraelska vlada se je za zdaj odzvala z oblikovanjem ministrske komisije, ki bo proučila zahteve protestnikov. Obljubljajo tudi ukrepe, ki naj bi protestnike pomirili.

Netanjahu je na seji izraelske vlade obljubil spremembe. "Ne moremo ignorirati razsežnosti teh socialnih protestov," je dejal. "Vemo, da moramo narediti spremembe in naredili jih bomo in dokazali, da smo odgovorni in se odzivamo na zahteve," je zatrdil. A na drugi strani je Netanjahu opozoril pred hitrimi in predvsem dragimi reformami, ki bi lahko državo pahnili v finančno krizo.

Organizatorji zato napovedujejo nove proteste in vztrajanje "do konca". Vztrajali bodo, dokler ne bodo dosegli sprememb tako na področju stanovanjske politike kot tudi pri znižanju drugih življenjskih stroškov, od izobraževanja do zdravstva.