Karzaj je želel, da bi posebno volilno sodišče preiskalo obtožbe o prevarah na spornih volitvah, novoizvoljeni parlamentarci pa trdijo, da je to neustavno in zgolj sredstvo izločanja predsednikovih nasprotnikov iz parlamenta. Pri njihovi trditvi jih je podprla mednarodna skupnost, ki se boji, da bi se lahko spor preselil na ulice.
Ustanovno zasedanje se je začelo z državno himno, branjem iz Korana in Karzajevim govorom. Predsednik je nato zaprisegel nove poslance, ki so se ob navzočnosti vladnih ministrov, tujih diplomatov in poveljnika zavezniških sil v Afganistanu, ameriškega generala Davida Petraeusa, drug za drugim z roko na Koranu zavezali, da bodo izpolnjevali svoje dolžnosti.
"Tujci se ne smejo vmešavati"
Karzaj je poslancem zaželel veliko uspeha pri njihovem delu. Izrazil je željo, da bi vse tri veje oblasti izpolnjevale svoje naloge in si prizadevale za uspešen ter stabilen Afganistan. Mednarodni skupnosti se je zahvalil za pomoč in za navzočnost sil zveze Nato, hkrati pa poudaril, da se tujci ne smejo vmešavati v delo afganistanskih oblasti. Opozoril je, da je veliko vprašanj o septembrskih parlamentarnih volitvah še neodgovorjenih.
Ustanovno zasedanje je potekalo štiri mesece po parlamentarnih volitvah, drugih po padcu talibanskega režima. Volitve so zaznamovale številne nepravilnosti, zaradi katerih je volilna komisija izločila 24 kandidatov, ki so bili izvoljeni v parlament, in razveljavila približno četrtino od pet milijonov oddanih glasovnic. Izide volitev še posebej odločno zavračajo Paštuni, največja etnična skupina v državi, katere pripadnik je tudi Karzaj.
Sodišče preiskuje nepravilnosti
Predsednik je decembra oblikoval posebno sodišče, ki naj bi znova preučilo vse nepravilnosti na volitvah. Sodišče je prejšnji teden pozvalo k preložitvi ustanovnega zasedanja parlamenta za vsaj mesec dni, ker bi utegnilo ponekod odrediti ponovno štetje glasov. Predsednik je ustanovno zasedanje zato preložil s 23. januarja na 22. februar, kar je ujezilo novoizvoljene poslance. Predsednik je nato v ponedeljek sporočil, da bo prva seja parlamenta vendarle potekala ta teden. Za zdaj ni jasno, ali bo lahko posebno sodišče po današnjem začetku dela parlamenta še dejansko spremenilo volilne izide.
Karzaj okrcal "tuje roke"
Sklic 249-članskega spodnjega doma parlamenta je razburil kandidate, ki so bili na septembrskih volitvah poraženi. Več sto se jih je v torek zato sešlo s Karzajem, približno 200 pa se jih je prek noči celo protestno utaborilo v predsedniški palači. Karzaj se je pred njihovimi očitki branil, da za večmesečno politično krizo v državi stojijo "tuje roke", ki so tudi izsilile ustanovno zasedanje parlamenta. Pri tem je imel v mislih zahodne zaveznike, predvsem ZDA in zvezo Nato.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje