Ciklon Nargis je 2. maja lani zadel Mjanmar in v dveh dneh divjanja terjal okoli 140.000 življenj, nekatera mesta pa popolnoma zravnal z zemljo. Močni vetrovi so povzročili skoraj štirimetrske valove, ki so se razlili do 40 kilometrov v notranjost države. Brez strehe nad glavo je ostalo skoraj dva milijona prebivalcev te azijske države.
Delta reke Iravada, kjer je umrlo največ ljudi, je zaradi nizke lege še vedno poplavljena. Vojaška hunta sprva ni dovolila, da bi v državo prišla pomoč, nato pa je pod mednarodnim pritiskom in po posredovanju generalnega sekretarja ZN-a Ban Ki Muna le popustila.
Brez uradne slovesnosti
Žalostnega dogodka so se v Mjanmaru spomnili z molkom in molitvijo za žrtve predvsem njihovi svojci, hunta pa ob obletnici ni pripravila nobene uradne spominske slovesnosti.
Premalo pomoči
Humanitarna katastrofa, ki jo je povzročil ciklon, se lahko primerja s katastrofo, ki jo je povzročil cunami decembra 2004, a pomoč, za katero so zaprosili ZN in sosede Mjanmara - februarja so prosili za 700 milijonov ameriških dolarjev pomoči - je le del denarja, ki je bil porabljen za pomoč Indoneziji in preostalim državam, ki jih je cunami najbolj prizadel.
Zaenkrat je bilo zbranih le 100 milijonov. To gre delno pripisati prepovedi delovanja tujim novinarjem znotraj države, kar pomeni, da svetovna javnosti ni obveščena o delu, ki ga v Mjanmaru opravlja okoli 60 mednarodnih humanitarnih agencij. Še en faktor je strah donatorjev, da bi hunta pomoč zadržala zase.
Večina še vedno v začasnih zatočiščih
Številni preživeli 12 mesecev po Nargisu še vedno živijo v začasnih prebivališčih, zbitih iz bambusovih palic in ponjav. Strehe nad glavami Mjanmarčanov so bile pred ciklonom večinoma narejene iz naravnih materialov, kot so slama s palmovih dreves ali grmičevja, a Nargis je uničil večino dreves.
Leto pozneje so prebivalci obnovili okoli 200.000 uničenih domov od 375.000, na novo pa je bilo zgrajenih 17.000 prebivališč.
Prebivalcem Mjanmara pa že grozi nova nevarnost - sezona ciklonov je oddaljena le še nekaj tednov. Na deset tisoč ljudem grozi, da jo bodo preživeli v "izredno nezaščitenih prebivališčih", opozarja vodja agencije Habitat v okviru ZN-a.
T. V.
V spodnji galeriji si lahko ogledate nekaj utrinkov iz življenja v Mjanmaru danes.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje