"Umorila ga je policija" - napis na hrbtu enega izmed protestnikov. Foto: Reuters
Oakland
Primer je v ZDA deležen velike pozornosti. Foto: EPA
Oakland
Policija je bila na nemire pripravljena. Foto: Reuters

Na stotine ljudi je svojo jezo stresalo na ulicah tega mesta v Kaliforniji po razsodbi sodišča, ki je za svetlopoltega nekdanjega policista, 28-letnega Johannesa Mehserleja, ki je ustrelil in ubil neoboroženega temnopoltega moškega, odločilo, da je kriv uboja iz malomarnosti, taka obsodba pa po navadi pomeni kazen največ štirih let zapora.

Nekateri prebivalci Oaklanda so pričakovali (in zahtevali) strožjo kazen. Množica, po ocenah policije se je zbralo okoli 800 ljudi, je razbijala izložbe trgovin in ropala trgovine, zažigala koše za smeti ter metala čevlje iz trgovin v policiste, ki so se spopadli z njimi, poročajo pa tudi o napadu na policijsko postajo z zažigalnimi sredstvi. Aretiranih je bilo več kot 80 ljudi, do jutra pa so se razmere umirile.

Leta 1992 Los Angeles v plamenih
Nemiri so marsikoga spomnili na izbruh neredov leta 1992 v Kaliforniji, ki so sledili oprostilni sodbi štirih policistov, obtoženih, da so brutalno pretepli temnopoltega Rodneyja Kinga. Njihovo početje so ujele kamere, a to ni bilo dovolj za poroto. Oprostitev je bila zadnja kapljica, ki je čez rob pognala številne manjšine, ki so se čutile zapostavljene oziroma izpostavljene rasnemu diskriminiranju. Šest dni po razglasitvi sodbe so Los Angeles zajela vsesplošno ropanje, pobijanje in divjanje ter uničevanje, ki se je umirilo, ko je bila uvedena policijska ura, v Los Angeles pa je prišla narodna garda. Divjanje je povzročilo za milijardo dolarjev škode, med neredi pa je umrlo 53 ljudi, skoraj 2.000 je bilo ranjenih.

Policija pripravljena na nemire
Župan Oaklanda Ron Dellums je poskušal zmanjšati pomen demonstracij. "Ljudje so pričakovali, da bo vse eksplodiralo, a se to na srečo ni zgodilo. Svoje skupnosti ne bomo razbili, ker imamo nerešena vprašanja, s katerimi se moramo spopasti," je dejal. Oaklandska policija se je na nemire pripravila že nekaj dni pred razglasitvijo sodbe.

Nemiri so izbruhnili že kmalu po incidentu, ki je bil za temnopolte prebivalce Oaklanda nov dokaz o rasizmu svetlopoltih policistov.

Porota je imela v primeru sojenja Mehserleju, ki je bil obtožen, da je 1. januarja 2009 ustrelil 22-letnega Oscarja Granta na železniški postaji v Oaklandu, na razpolago štiri mogoče razsodbe – nedolžen, kriv umora druge stopnje, kriv premišljenega uboja in uboja iz malomarnosti. Sojenje so preselili v Los Angeles zaradi publicitete, ki je je bil primer deležen še pred začetkom sojenja. Po obsodbi so vklenjenega obtoženca iz sodne dvorane pospremili policisti.

"Moj sin je bil umorjen"
Pred sodno dvorano so sorodniki in prijatelji Granta izrazili svoje ogorčenje zaradi mile obsodbe. "Moj sin je bil umorjen. Bilj je umorjen. (Pravosodni, op. a.) sistem nas je pustil na cedilu, a Bog nas ne bo nikoli zapustil," je povedala Grantova mati Wanda Johnson.
Johnsonova in drugi so mnenja, da so temnopolti Američani žrtve policijskega nasilja in pristranskega sodnega sistema. "Niti šest ur niso razpravljali," se je užaloščena mati pritoževala nad porotniki, ki jih je obtožila pristranskosti. Člani porote, med katerimi ni bilo nobenega temnopoltega, so dejali, da so bili v svoji odločitvi enotni.

Mehserle je med sojenjem dejal, da je želel potegniti svoj električni paralizator, ker se je bal, da ima Grant orožje. Incident je s svojim prenosnim telefonom posnel očividec, videoposnetek pa je zakrožil po medmrežju, objavile so ga tudi številne televizijske postaje, kar je sprožilo številne proteste v Oaklandu in okoli njega.

Incident ujela kamera na prenosnem telefonu
Na oaklandsko železniško postajo so poklicali policijo, potem ko se je več potnikov pritožilo zaradi pretepa na vlaku. Ko je ta prispel na peron postaje Fruitvale, je policija potegnila skupino moških, med katerimi je bil tudi Grant, z vlaka. Na videoposnetku se vidi, kako je Mehserle Granta zbil na tla, nato pa potegnil svojo pištolo in ga ustrelil v hrbet, medtem ko ga je neki drugi policist s kolenom pritiskal na tla. Nekaj dni po incidentu je dal Mehserle odpoved, pozneje pa so ga aretirali v Nevadi.

Kazen znana avgusta
Zaradi mile obsodbe – kazen bo izrečena 6. avgusta – je zvezno pravosodno ministrstvo napovedalo, da bo preučilo primer. Ministrstvo lahko proti policistu vloži pregon zaradi kršenja državljanskih pravic ustreljenega, kar bi pomenilo višjo kazen za Mehserleja.