Eden vidnejših zdravnikov v Rusiji, Genadij Oniščenko, je povedal, da smog sicer lahko pomeni grožnjo zdravju za tiste, ki ne nosijo varnostnih mask, a je poudaril, da to ne bi smel biti razlog, da bi tujci odpovedali svoja potovanja v Rusijo. "Velike večine Rusije ne ogrožajo niti požari niti smog," je povedal Oniščenko, a ob tem poslovneže, ki prihajajo v Rusijo, pozval, naj se zadržujejo v zaprtih prostorih.
Požari, ki divjajo v Rusiji, ogrožajo jedrski raziskovalni center Majak blizu Čeljabinska na Uralu. Oblasti so razglasile izredne razmere v okolici jedrskega centra in prepovedale dostop v bližino objektov, ki jih sicer ognjeni zublji še niso dosegli.
Požari še naprej divjajo tudi v okolici jedrskega raziskovalnega centra Snežinsk okoli 80 kilometrov južno od Jekaterinburga. Ogenj naj bi bil od centra oddaljen od 15 do 20 kilometrov, požar, ki je v nedeljo izbruhnil bližje Snežinsku, pa so že pogasili. Gasilci so že pogasili tudi požar blizu glavnega ruskega jedrskega raziskovalnega centra v Sarovu približno 500 kilometrov vzhodno od Moskve. Pri gašenju je sodelovalo okoli 2.000 ljudi. Pripadniki vojske in gasilci so vzpostavili osem kilometrov dolg in 150 metrov širok pas, ki naj bi objekt varoval pred ognjem.
Zaradi velikega števila požarov, ki so večinoma posledica dolgotrajnega vročinskega vala, gasilci za zdaj gasijo le tiste, ki ogrožajo naselja ali pomembne objekte.
"Če se poslovnež, ki pripotuje v Moskvo, zadržuje v hotelu, v pisarni ali v avtomobilu, je to povsem varno," je povedal zdravnik, ob tem pa dodal, da bi turisti lahko spremenili svoj potovalni načrt. "Obiščite najprej Sankt Peterburg, kjer je vse v redu in ni smoga, nato pa odpotujte še v Moskvo, ko se bodo zadeve umirile," je povedal Oniščenko. Spletni časopis Moscow Times piše, da je Oniščenko vsem tistim, ki vztrajajo v Moskvi, predlagal, da je najboljša zaščita proti smogu obrazna maska. "Zahtevamo, da nosite maske. Maska resnično ustavi onesnažene delce, še posebej, če je navlažena," je še dodal zdravnik.
Pomanjkanje mask? Ne, le polic ne morejo polniti dovolj hitro
Nekateri Moskovčani so se pritoževali, da v lekarnah niso našli obraznih mask, a je ruska lekarniška zveza, ki predstavlja več kot 3.000 lekarn po vsej državi, zanikala pomanjkanje mask in pojasnila, da je mogoče, da nekaterim lekarnam ni uspelo dovolj hitro zapolniti praznih polic. Nekatera podjetja so svojim zaposlenim delila obrazne maske, eden izmed supermarketov v državi pa jih je brezplačno delil svojim strankam. Tudi v enem izmed ruskih zaporov so zapornikom razdelili obrazne maske in ventilatorje, Nemčija pa je Rusiji obljubila, da jim bodo poslali 100.000 mask.
Tudi predsednik Dmitrij Medvedjev se je na zdravstvene delavce obrnil po nasvet, kako naj se spopada s smogom. Zdravniki so predsedniku svetovali, da so zaščitne maske druga najboljša možnost, takoj po tem, da se zapusti mesto. Ob tem so mu svetovali še, naj se izogiba soncu, naj ne pije alkoholnih pijač in naj popije dovolj tekočine. "Danes sem se zbudil in pogledal okoli sebe. Razmere so katastrofalne, a bodite potrpežljivi, saj upam, da se bo vse kmalu končalo," je povedal Medvedjev.
Stopnja onesnaženosti močno presegla dovoljene vrednosti
Smog, ki se nad rusko prestolnico zadržuje zaradi številnih požarov v bližini Moskve in najhujšega vročinskega vala v zadnjih desetletjih, naj bi se začel dvigati v sredo, so napovedali vremenoslovci. V okolici Moskve je dim prodrl tudi v stanovanja, poslovne prostore in celo predore podzemne železnice, zato so številni prebivalci zapustili mesto. Stopnja onesnaženosti zraka je bila v nedeljo kar trikrat višja, kot je maksimalno dovoljena stopnja, v soboto pa celo šestkrat višja. Sobota je bila tako najbolj onesnažen dan v Rusiji letos, so sporočili iz državne okoljske službe.
Požari so v Rusiji zahtevali že 52 smrtnih žrtev, zaradi smoga pa se je to število v Moskvi kar potrojilo, saj mrtvašnice sprejemajo do 30 trupel na dan. Natančnega števila žrtev oblasti sicer niso izdale, a so potrdili, da se je število smrti povečalo zaradi smoga, onesnaženosti in visokih temperatur.
Potem ko je moskovski župan Jurij Lužkov zelo dolgo vztrajal, da v prestolnici ni nobene krize, se je predčasno vrnil s svojega letnega dopusta, da bi se spopadel z nastalimi razmerami, številni prebivalci in ruski mediji pa oblasti obtožujejo, da prikrivajo razsežnosti katastrofe ter podatke o boleznih in smrtih, povezanih s strupenim smogom.
Veleposlaništva evakuirajo svoja osebja
Nemško veleposlaništvo je medtem sporočilo, da bo začasno ustavilo delovanje, Avstrija, Kanada, Češka, Izrael in Poljska pa so ukazali delno evakuacijo diplomatskega osebja. Novico je prvi sporočil radio Eho Moskve, niso pa pojasnili, ali to pomeni, da so osebje veleposlaništev poklicali domov ali so jih napotili le v druge predele Rusije, ki niso ogroženi.
ZDA in Italija za zdaj še ne razmišljajo o odpoklicu svojega diplomatskega osebja, so pa na spletnih straneh vladnih služb turistom odsvetovali potovanje v Moskvo. "Kdor razmišlja o potovanju v Moskvo in okoliške kraje, naj natančno premisli o svojih načrtih, predvsem zaradi nevarnih stopenj onesnaženja zraka, ki je povzročilo tudi številne zamude in odpovedi poletov," je na svoji spletni strani zapisalo ameriško zunanje ministrstvo. Opozorilo za zdaj velja do 5. septembra. Tudi italijansko zunanje ministrstvo je svojim državljanom svetovalo, naj "prestavijo vsa potovanja, ki niso nujno potrebna".
Letalski promet poteka nemoteno
Potem ko so konec tedna odpovedali številne polete, smog ne ovira več prometa na moskovskih letališčih. V zadnjih 24 urah so na njih našteli 100.000 potnikov, kar je največ v tem letu. Na letališčih je pristalo 879 letal, 845 jih je poletelo. Na letališču Domodedovo je vidljivost 750 metrov, na letališčih Vnukovo in Šeremetjevo pa 900 metrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje