Praga je bila ena izmed zadnjih evropskih prestolnic, ki še ni doživela
Praga je bila ena izmed zadnjih evropskih prestolnic, ki še ni doživela "parade ponosa". Foto: Reuters

Parada je minila mirno, čeprav so medtem desničarski skrajneži in krščanski demokrati pripravili tudi lastne demonstracije proti tej paradi, ki je sicer močno razburila politiko na Češkem.

Manjša udeležba tudi zaradi dežja
S parado ponosa po praških ulicah se je sklenil petdnevni gejevski festival v mestu, na sami sobotni paradi pa je sodelovalo okoli pet tisoč udeležencev, ocenjuje češki MF Dnes, organizatorji so sicer pričakovali okoli sedem tisoč udeležencev.

Pohod po središču Prage je minil mirno, a bučno; s številnimi v pisana oblačila oblečenimi udeleženci, ki so ob spremljavi glasbe s spremljajočih tovornjakov mahali z zastavami in žvižgali s piščalkami. Udeležili so se ga tudi številni aktivisti iz Evrope, ne le iz Češke. Pohod se je končal na otoku na reki Vltavi, kjer se program nadaljuje s koncerti in drugimi prireditvami.

Dva organizirana protesta proti paradi
Za varnost udeležencev parade je skrbelo okoli 300 policistov, ki so skrbeli, da se ne bi ponovili homofobni napadi na udeležence, kot so se na podobni prireditvi leta 2008 v Brnu, drugem največjem češkem mestu. A tudi praška parada ponosa ni minila brez nasprotovanja. V bližini parade se je zbralo okoli 300 krščanskih demokratov in mladih konservativcev, ki so pozivali češki narod, naj se "vrne h Kristusu".

Na poti, kjer naj bi šla parada ponosa, so se zbrali tudi desničarski skrajneži zunajparlamentarne Delavske stranke socialne pravičnosti (DSSS). Na "Zborovanju za podporo tradicionalni družini" se jih je zbralo nekaj deset, ko pa je mimo prišla gejevska parada, so udeležence zmerjali in obmetavali s plastenkami z vodo. Policija je aretirala tri ljudi: enega zaradi odvržene dimne bombe, enega zaradi obmetavanja s plastenkami in tretjega zaradi odvrženega dežnika, ki je zadel udeležence parade ponosa.

Nestrpni predsednikov sodelavec
Prva praška parada ponosa je sicer precej razburila češko politično prizorišče, še preden se je sploh začela. Glasen nasprotnik je bil predvsem predsednik države Vaclav Klaus s sodelavci. Namestnik vodje njegovega kabineta Peter Hajek je celo izjavil, da so homoseksualci "abnormalni državljani", parada ponosa pa "prisiljena predstava homoseksualcev, ki ni nedolžna šala". Ostro proti paradi se je izrekel tudi praški nadškof Dominik Duka.

Na drugi strani pa se je za pravice homoseksualcev po Hajkovih izpadih postavilo 13 veleposlaništev na Češkem. Ameriško veleposlaništvo je tudi na glas menilo, da je "obžalovanja vredno, da so na uradnih položajih ljudje, ki se identificirajo z nestrpnimi stališči". Klaus je ta svarila odpravil z oceno, da gre za "nedopustno vmešavanje v notranje razprave".