Prva ženska na položaju predsednice v zgodovini te južnoameriške države je nasledila izjemno priljubljenega predsednika Luiza Inacia Lulo da Silvo, potem ko je v drugem krogu predsedniških volitev 31. oktobra premagala kandidata opozicije Joseja Serro.
Izkoreninjenje revščine med pomembnimi nalogami
Rousseffova je prisegla na slovesnosti v kongresu v Brasilii pred brazilskimi kongresniki in senatorji ter več voditelji tujih vlad in držav. V prvem nagovoru narodu po prisegi je 63-letna Rousseffova obljubila, da bo ščitila najranljivejše v brazilski družbi in da bo "vladala za vse". Večkrat se je tudi poklonila predhodniku Luli in napovedala, da bo sledila njegovim dosežkom, predvsem na področjih zmanjševanja revščine in promocije blaginje.
"Največji boj bo potreben pri izkoreninjenju najhujše revščine. Lahko smo razvitejša in pravičnejša država," je dejala nova predsednica države, katere gospodarstvo je v zadnjih letih v vzponu, a so razlike med bogatimi in revnimi še vedno močno opazne.
Nova predsednica bo morala zavihati rokave
Brazilska predsednica je orisala načrte za davčno reformo, zaščito okolja, izboljšanje zdravstvene oskrbe in regionalni razvoj. V dveh mandatih Lule se je 30 milijonov Brazilcev izkopalo iz revščine, več kot polovica prebivalcev pripada srednjemu razredu, gospodarska rast pa naj bi bila v letu 2010 7,6-odstotna. A kljub temu Rousseffovo čaka težka naloga; država nazaduje na področjih zdravstva in šolstva, reforme davčnega, pokojninskega in političnega sistema pa so postale nujne. Državo, ki bo leta 2014 gostila svetovno nogometno prvenstvo, dve leti pozneje pa olimpijske igre, pestijo še preobremenjene ceste in letališča.
Senca Lule nad Rousseffovo
Nad ekonomistko in nekdanjo marksistično gverilko, ki je bila v 70. letih prejšnjega stoletja zaradi upora proti vojaški vladi tri leta zaprta, bo verjetno sicer ves čas visela senca Lule, saj bi se lahko izjemno priljubljeni nekdanji predsednik leta 2014 odločil za vnovično kandidaturo na volitvah. Po dveh zaporednih mandatih mu je to letos onemogočila ustava. Rousseffova je v svoji vladi ohranila 11 njegovih ministrov, med njimi ključna ministra za finance in obrambo, svoj pečat pa je vladi dala z imenovanjem petih ministric in petih državnih sekretark.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje