Kompleks Omarska je pred leti kupilo mednarodno jeklarsko podjetje Mittal Steel, ki pa ob podpori lokalnih oblasti ne dovoli postavitve spominskega obeležja žrtvam taborišča. Foto: EPA
Kompleks Omarska je pred leti kupilo mednarodno jeklarsko podjetje Mittal Steel, ki pa ob podpori lokalnih oblasti ne dovoli postavitve spominskega obeležja žrtvam taborišča. Foto: EPA
Omarska
Stradanje, mučenje, izživljanje in smrt so bili stalnica taborišča Omarska. Foto: EPA

Nekdanji ujetniki in svojci žrtev so se udeležili slovesnosti v Omarski blizu Prijedorja. V spomin na ubite in pogrešane so pred poslopjem, v katerem so bosanski Srbi mučili in ubijali bošnjaške in hrvaške ujetnike, v zrak izpustili na stotine balonov.

Taborišče, ki ga je organizacija za človekove pravice Human rights watch (HRW) označila za koncentracijsko taborišče, so ustanovile lokalne srbske oblasti in srbske paravojaške enote.

Namenjeno je bilo za nesrbsko prebivalstvo in delovalo je le nekaj mesecev, od maja do avgusta, posnetki sestradanih in shiranih ujetnikov, ki so zaobkrožili svet, pa so mednarodno javnost obrnili proti Srbom med vojno v BiH-u.

V taborišču so bile zaprte tudi ženske, ki so bile podvržene sistematičnim posilstvom, o čemer so pripovedovale mnoge priče pred haaškim sodiščem. Predstavnik haaškega sodišča Bob Reid je povedal, da je bilo taborišče Omarska eno najhujših in krutih taborišč za ujetnike med vojno na območju nekdanje Jugoslavije.

Hrvaški Tportal je poročal, da se je ponedeljkove slovesnosti udeležil tudi britanski novinar Ed Vulliamy, ki je skupaj s še nekaj novinarskimi kolegi leta 1992 prvi ponesel v svet zgodbo o strahotnem stanju ujetnikov v Omarski in še dveh taboriščih (Keraterm in Trnopolje) na območju Prijedorja, ki danes leži v Republiki srbski.

Manj kot mesec dni po poročanju tujih medijev so Srbi zaprli Omarsko, medtem ko se je za več sto ujetniki izgubila vsakršna sled in veljajo za pogrešane še danes.

Za zločine na območju Prijedorja je bil na haaškem sodišču na 40 let zapora obsojen nekdanji župan mesta Milomir Stakić. Po ugotovitvi sodišča je Stakić odgovoren za smrt 1.500 bosanskih Hrvatov in Muslimanov in za pregon 20.000 ljudi, ko so srbske sile prodirale skozi Prijedor in okoliške vasi.

V spodnjem posneteku si lahko ogledate reportažo britanske televizije ITN iz taborišča Omarska iz leta 1992.