Kot poročajo francoski mediji, so Khaleda Aedha Alotaibija prijeli na pariškem letališču Charles de Gaulle. 33-letni nekdanji osebni varnostnik na savdskem dvoru je potoval pod svojim imenom, po prijetju pa so zanj v skladu s turškim mednarodnim nalogom za aretacijo odredili sodno pridržanje. Pred tožilstvo naj bi stopil v sredo.
Alotaibi je eden od 26 Savdijcev, ki jih išče Turčija v povezavi z umorom nekdanjega novinarja ameriškega časopisa Washington Post in velikega kritika savdskih oblasti.
Savdske oblasti so Hašokdžijevo smrt pripisale "gverilski operaciji" ekipe agentov, ki so jih poslali, da bi novinarja vrnili v domovino. Savdsko sodišče je septembra lani pet ljudi, vpletenih v novinarjev umor, obsodilo na 20 let zapora, potem ko so jih sprva sicer obsodili na smrt.
A turške oblasti ne verjamejo uradni razlagi Riada in zatrjujejo, da so umor Hašokdžija ukazali posamezniki na najvišjih položajih v savdski monarhiji.
Poročilo ameriške obveščevalne službe CIA je umor povezalo neposredno s savdskim prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom.
59-letni Hašokdži je savdski konzulat obiskal, da bi pridobil ustrezno dokumentacijo za poroko s svojo turško zaročenko. Da je konzulat varno obiskati, naj bi mu zagotovil prestolonaslednikov brat, princ Halid bin Salman, ki je bil v tistem času veleposlanik v ZDA, a ta zanika vsakršno komunikacijo z novinarjem.
Leta 2019 je posebna poročevalka ZN-a Agnes Callamard Savdsko Arabijo obtožila "načrtne, naklepne usmrtitve" Hašokdžija, savdski sodni proces pa zavrgla kot "čisto nasprotje pravice".
Turško sodišče je lani začelo v odsotnosti soditi 20 osumljenim sodelovanja pri umoru, vključno z dvema nekdanjima sodelavcema savdskega prestolonaslednika Mohameda bin Salmana. Turško tožilstvo je pozneje vložilo obtožnice še proti šestim osumljencem
iz Savdske Arabije, ni pa še noben predstavnik savdskih oblasti v povezavi z umorom v Turčiji stopil pred sodnika.
Septembra 2020 je savdsko sodišče razveljavilo smrtne kazni, predhodno izrečene petim ljudem, obsojenim zaradi smrti Hašokdžija, in jih namesto tega obsodilo na 20 let zapora.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje