Hollande je predlog podal po novembrskih terorističnih napadih v Parizu, v katerih je umrlo 130 ljudi. Ustavna reforma je med drugim predvidevala, da bi odvzeli francosko državljanstvo obsojenim teroristom z dvojnim državljanstvom.
Med drugim naj bi reforma omogočila tudi, da bi z razglasitvijo izrednih razmer policija dobila pooblastila za izvajanje hišnih preiskav in odrejanja hišnega pripora brez sodnega nadzora.
Reforma zahteva tripetinsko večino
A kot je zdaj pojasnil Hollande, zgornji in spodnji dom francoskega parlamenta glede tega vprašanja nista poenotila stališč. Za veljavnost reforme bi morala ukrepe odobriti oba domova parlamenta, pa tudi tripetinska večina v kongresu, telesu, ki se oblikuje na sestanku skupščine, na katerem glasujejo o spremembah ustave.
Predlog razdelil vladajoče socialiste
Javnost sicer protiteroristične ukrepe večinoma podpira, a so vladajoči socialisti glede tega razdeljeni. Med drugim je zaradi nasprotovanja predlogu odstopila tudi francoska ministrica za pravosodje Christiane Taubira, nekdanji premier Jean-Marc Ayrault pa je predloge ustavne reforme javno obsodil. Hollande je zato načrt opustil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje