Skupščina Francoske Polinezije za "veliko onesnaženje", ki ga je Francija povzročila s 30-letnimi jedrskimi poskusi na tem območju, zahteva dobrih 930 milijonov dolarjev (v tem času je Francija izvedla 193 poskusov). Poleg tega bo zahtevala še dodatnih 132 milijonov dolarjev, ker so bili atoli "predolgo postavljeni na stranski tir" glede odločitve "o načinu hranjenja in nadzora nad odpadki, zaradi česar je atole skoraj nemogoče očistiti".
Francija je prvi poskus z vodikovo bombo 'Canopus' izvedla 24. avgusta leta 1968 na atolu Fangataufa. Njena moč je bila 2,6 megatona, kar je 200-krat močnejše od eksplozije jedrske bombe, odvržene na Hirošimo. Zadnji poskus na južnem delu Tihega oceana je izvedla leta 1995, s čimer je kršila triletni memorandum, kar je sprožilo mednarodne proteste in bojkot francoskih izdelkov. Zadnji jedrski poskus so izvedli leta 1996, še istega leta so podpisali Pogodbo o celoviti prepovedi jedrskih poskusov (CTBT).
Leta 1996 je Francija Francoski Polineziji, ki je sestavljena iz stotih otokov in atolov, za izvajanje poskusov plačala 150 milijonov dolarjev plačila. A prave razsežnosti posledic jedrskih poskusov na južnem delu Tihega oceana so postale jasne lani, ko je francoski Le Parisien objavil podatek, da je v okolju raven plutonija veliko višja od tiste, ki jo je potrdil Pariz.
Povečana stopnja rakavih obolenj
Na Tahitiju je sevanje za več kot 500-krat presegla dovoljeno mejo. Študija, ki je bila izvedena med letoma 2002 in 2005, je pokazala, da se je na Tahitiju povečala obolelost za rakom. Raziskava, ki jo je izvedel francoski inštitut Unserm, pa je zaznala povezavo med pojavnostjo raka ščitnice pri ljudeh, ki so živeli na območju 1.300 kilometrov od mesta, kjer so med letoma 1969 in 1996 izvajali jedrske poskuse.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje