Voditelje je v Berlinu gostila nemška kanclerka. Foto: EPA
Voditelje je v Berlinu gostila nemška kanclerka. Foto: EPA
Priprave na vrh G-20 v Berlinu

"Soočamo se s posebno mednarodno krizo kakršne nismo videli več desetletij," je dejala gostiteljica srečanja nemška kanclerka Angela Merkel in izrazila prepričanje, da lahko države krizo rešijo le s skupnimi močmi.

Voditelji evropskih držav iz skupine industrijsko najrazvitejših držav in hitro rastočih gospodarstev (G-20) so se v Berlinu tudi strinjali, da je treba razviti mehanizme za sankcije, ki bodo omogočale učinkovitejše ukrepe proti davčnim oazam in "nekooperativnim" finančnim centrom. Zavzeli so se za predlog, da bi banke v prihodnosti v svojih dobrih časih kopičile dodatni lastni kapital in tako bile bolje pripravljene na morebitne slabe čase v prihodnosti.

"Videli smo največjo svetovno finančno stimulacijo. Videli smo največji padec obrestnih mer. Zdaj gledamo največjo injekcijo sredstev v naš bančni sistem, da bi zagotovili bankam, da bodo lahko spet posojale našim podjetjem. A danes smo se odločilil, da storimo več kot to," je dejal britanski premier Gordon Brown. Prav njega so morali voditelji prepričevati, da je privolil.

Na sestanku v Berlinu, ki je predstavljal predhodnico srečanja skupine, ki bo 2. aprila v Londonu, so tudi sklenili, da bi morala Mednarodni denarni sklad (IMF) in Forum za finančno stabilnost (FSF) nadzorovati in pospešiti akcijski načrt G-20, o kateremu so se dogovorili novembra lani v Washingtonu. Evropske članice G-20 tudi podpirajo načrte, da bi podvojili prispevke za IMF, da bi ta lahko državam, ki imajo težave s plačilno bilanco, hitreje priskočil na pomoč.

M. R.

Priprave na vrh G-20 v Berlinu