Iran je privolil v to, da se bo srečal s predstavniki šestih velesil prvič v letu dni, a večina poznavalcev meni, da ni pričakovati preboja v dolgoletnem sporu med Zahodom in islamsko republiko. Foto: EPA
Iran je privolil v to, da se bo srečal s predstavniki šestih velesil prvič v letu dni, a večina poznavalcev meni, da ni pričakovati preboja v dolgoletnem sporu med Zahodom in islamsko republiko. Foto: EPA
Iran
Iranske oblasti Zahod obtožujejo, da je zanetil lanske povolilne proteste. Foto: Reuters

Obrambni minister ZDA Robert Gates je ocenil, da bi vojaška akcija proti Iranu le združila razdeljeno državo in Teheran še okrepila v odločitvi, da se dokoplje do jedrskega orožja. Vojaško posredovanje ne bi ustavilo iranskega jedrskega programa, pač pa bi ga le naredilo bolj "prikritega" in bi bilo zgolj "kratkoročna rešitev" za sporni iranski jedrski program, ki bi ga ustavila le za dve leti ali tri leta. Dolgotrajnejšo rešitev vidi v tem, da se iransko vodstvo odloči, da jedrsko orožje ni v njegovem interesu, k temu pa naj bi jih po Gatesovem mnenju spodbudile sankcije, ki so po njegovih besedah učinkovite in so že sprožile razkol v iranskem vodstvu.

"Hamenej vedno manj verjame Ahmadinedžadu"
Sankcije imajo veliko močnejši učinek, kot je pričakovalo iransko vodstvo, meni Gates, ki je prepričan, da je iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad vedno bolj sprt z iranskim vrhovnim verskim voditeljem ajatolo Alijem Hamenejem. "Imamo dokaze, da se začenja Hamenej spraševati, ali mu Ahmadinedžad ne laže o vplivu sankcij na gospodarstvo in ali dobiva prave podatke o tem, v kako velikih težavah je gospodarstvo," je obrambni minister dejal v Washingtonu.

Netanjahu zahteval konkretno grožnjo
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je pred tedni med obiskom v ZDA mednarodno skupnost na čelu z Washingtonom pozval, naj prepriča Iran, da je pripravljen na vojaško posredovanje, da bi Teheranu preprečil razvoj jedrskega orožja. Gates vojaškemu posredovanju in grožnji z napadom nasprotuje, čeprav priznava, da so iranski voditelji "še naprej odločeni, da pridobijo jedrsko orožje".

Francija je iranske varnostne sile obtožila, da so v nedeljo izvedli "nesprejemljiva nasilna dejanja" nad francoskimi diplomati in osebjem francoskega veleposlaništva v Teheranu. Vhod veleposlaništva so zablokirali pripadniki neidentificiranih varnostnih sil, ki so aretirali goste francoskega veleposlanika in nad francoskimi diplomati izvajali nasilje, trdi Pariz. Dva francoska diplomata naj bi udarili, ko sta skušala ustaviti iranske varnostne sile, ki so preganjale žensko, medtem ko jim je ta skušala pobegniti v notranjost veleposlaništva. Francija je zaradi incidenta na zagovor poklicala iranskega veleposlanika v Franciji.

Že februarja so iranski provladni protestniki s kamenjem napadli veleposlaništva Francije, Nemčije in Italije v Teheranu. Odnosi med Iranom in Francijo so v zadnjih mesecih napeti. Francija je junija podprla ostre ukrepe ZN-a zaradi iranskega jedrskega programa in pritisnila na Iran zaradi njegovega kršenja človekovih pravic.

Iran namerava izboljšati bojno pripravljenost
Iranske zračne sile so medtem začele vojaške vaje, da bi preizkusile pripravljenost obrambe jedrskih obratov pred morebitnimi vojaškimi napadi. Med petdnevnimi vajami bodo preizkusili najnovejši raketni obrambni sistem, je po poročanju državne televizije povedal visoki predstavnik iranske vojske Hamid Ardžangi. Namen vojaških vaj je "izboljšati bojno pripravljenost" sistema zračne obrambe države, je povedal poveljnik letalskih enot, pristojnih za iransko zračno obrambo, general Ahmad Migani. Predstavnik iranske vojske je že prejšnji teden napovedal, da bo Iran kmalu preizkusil novo iransko različico raket S-300, ki so bile izdelane v Iranu.

Iranski jedrski objekti so predvsem v osrednjem Iranu. V Natanzu je obrat za bogatenje urana, drugi obrat je v gradnji v kraju Fordo, v Esfahanu pa je jedrski raziskovalni center. Edina iranska jedrska elektrarna je v Bušerju na jugu države.