
Večina obolelih za gobavostjo ali Hansenovo boleznijo živi v revščini in so odrinjeni na rob družbe, je opozoril predsednik papeškega sveta za pastoralo zdravja Javier Lozano Barragan. Katoliška cerkev posebno pozornost letos namenja Indiji, kjer se bolezen najhitreje širi.
"Gobavost je v družbi še vedno potisnjena v ozadje, oboleli pa so deležni izključenosti in stigmatizacije, zato je dan obolelih za gobavostjo priložnost, da se ljudi na ustrezen način ozavesti ter se jih spodbudi k aktivni in bratski solidarnosti do bolnikov," je dejal Barragan in opomnil, da bi morali še posebno pozornost pri zdravstveni negi namenjati otrokom.
Kronična nalezljiva bolezen
Gobavost ali Hansenova bolezen je kronična nalezljiva bolezen, ki jo povzroča bakterija Mycobacterium leprae in Mycobacterium lepromatosis. Gobavost primarno poškoduje periferno živčevje in sluznico v zgornjem delu respiratornega trakta, poškodbe kože, ki so sicer najbolj očitne, pa so prvi zunanji pokazatelj te hude bolezni. Če se bolezni ne zdravi, lahko gobavost močno napreduje in trajno poškoduje kožo, živce, ledvice in oči. Bolezen se prenaša s telesnim stikom med obolelimi in zdravimi ljudmi.
Oboleli potisnjeni na rob družbe
Dokazi o obstoju te bolezni segajo v obdobje vse od leta 600 pr. n. št., poznali pa so jo tako na Kitajskem kot v Egiptu in Indiji. Leta 1995 je po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije za gobavostjo bolehalo dva do tri milijone ljudi. Že iz zgodovine so znane t. i. kolonije gobavcev, gre za posebne "komune", kjer so gobavci živeli izolirano od ostale družbe, a velikokrat so se v njih znašle tudi osebe, ki so bolehale za sifilisom, pa so zmotno mislile, da imajo gobavost. Tudi danes take kolonije še obstajajo: v Indiji, ZDA, na Japonskem, v Egiptu, Nepalu, Somaliji, Južni Koreji in Vietnamu.
Bolezen so učinkovito začeli zdraviti v poznih 30. letih z uvedbo zdravila dapson in njegovih izpeljank, a so bacili bolezni sčasoma postali odporni nanj, tako so jo začeli zares uspešno zdraviti šele v poznih 80. letih prejšnjega stoletja s terapijo več zdravil.
Leta 1985 je bila gobavost bolezen, ki se je še vedno pojavljala v kar 122 državah.
Danes ima težave zaradi gobavosti dva do tri milijone ljudi: največ v Indiji, sledita Brazilija in Burma. Leta 2000 je Svetovna zdravstvena organizacija objavila seznam 91 držav, v katerih je Hansenova bolezen endemična, dve leti kasneje so zabeležili okoli 764.000 novih primerov obolelosti, pri čemer so 90 odstotkov obolelih zabeležili v Braziliji, na Madagaskarju, v Mozambiku, Tanzaniji in Nepalu.
K. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje