Gorbačov je zaskrbljen zaradi stanja demokracije v Rusiji. Foto: EPA
Gorbačov je zaskrbljen zaradi stanja demokracije v Rusiji. Foto: EPA
Vladimir Putin in Dmitrij Medvedjev
Gorbačov je bil kritičen tudi do predsednika Dmitrija Medvedjeva. Foto: EPA

V pogovoru za New York Times je nekdanji sovjetski voditelj dejal, da je Putin obremenjen z idejo, da ta nenadzorljiva država potrebuje avtoritaren režim, in prepričan, da brez tega ne gre. Putinovo stranko Enotna Rusija je označil za "slabo kopijo sovjetske komunistične partije".

Gorbačov je bil še posebej kritičen do Putinove odločitve leta 2004, da ukine volitve za guvernerje regij in župana Moskve ter Sankt Peterburga, ki jih zdaj nastavlja Kremelj. "Demokracija se začne z volitvami. Volitve, odgovornost in sprememba," je bila jasen.

V zadnjem mesecu je Gorbačov dal več intervjujev, s katerimi promovira dobrodelni koncert njegove funadcije, ki bo potekal za njegov 80. rojstni dan marca prihodnje leto. Fundacija vodi raziskovalni center in je zbrala že več milijonov dolarjev za otroke z rakom.

Zadnje čase je Gorbačov vse bolj kritičen do Putina, saj meni, da je ruski premier, ki je bil pred tem osem let predsednik, zavrl proces demokratizacije, ki ga je sprožil nekdanji sovjetski voditelj.

"Spoštujemo, a se ne strinjamo"
Putin ni komentiral teh izjav, je pa njegov tiskovni predstavnik Dmitri S. Peskov dejal, da imajo do Gorbačova globoko spoštovanje in spoštujejo njegove poglede, vendar to ne pomeni, da se z njimi tudi strinjajo. Glede opozicijskih stranke je Peskov dejal, da jim ni uspelo zaradi nepriljubljenosti njihovih voditeljev.

"Niti Putin osebno niti Enotna Rusija kot politična stranka ne more biti odgovorna za nesposobnost drugih strank, da bi ustvarile nekaj spodbudnega za državljane te države," je dejal Peskov.

Dve desetletji po razpadu Sovjetske zveze ima Gorbačov še vedno nehvaležno vlogo v ruski družbi in je v tujini bolj cenjen kot doma, kjer ga mnogi krivijo za politični in gospodarski kaos, ki je sledil razpadu nekdanje skupne države in svetovne velesile v 90. letih prejšnjega stoletja. O tem priča tudi to, da bo koncert njegove fundacije potekal v Londonu in ne v Moskvi.

Gorbačov je spregovoril tudi o Natovi misiji v Afganistanu, od koder so se konec 80. let umaknile sovjetske sile. Prepričan je, da za okupatorja uspeh tam nemogoč. "Za to bi bilo treba iztrebiti ljudi," je dejal in seveda ob tem poudaril, da to ne pride v poštev.