Neimenovani policist je za Guardian povedal, da se grške vlade že leta prav dobro zavedajo dejavnosti Zlate zore, državna obveščevalna služba (NIS) in druge varnostne agencije pa jo pozorno nadzirajo. Poveljstvo policije naj bi v preteklosti imelo priložnost izolirati in odstraniti te majhne "žepe fašizma", a so se odločili, da tega ne storijo. Država, trdi neimenovani policijski vir, je hotela ohraniti fašistične elemente "v rezervi" in jih uporabiti za svoje namene.
Policist meni, da bi pripadnike Zlate zore lahko uporabili proti grški levici, ki je bila na čelu ljudskih uličnih protestov proti vladi in njenim varčevalnim ukrepom, ki jih je Grčiji naložil EU. Neofašistične skupine bi lahko celo že delovale kot "agenti provokatorji" med demonstracijami po državi, da bi sprovocirali spopade med protestniki in policijo ali celo med samimi protestniki.
Policija zanika
Tiskovni predstavnik grške policije Christos Manouras je zanikal, da bi "katera koli politična formacija uporabila policijo proti kateri koli drugi politični formaciji". Manouras je tudi zanikal obstoj "žepov fašizma" znotraj policije in dejal, da ne bi tolerirali nobenega nezakonitega obnašanja. Je sicer priznal, da "se lahko posamezni primeri najdejo povsod in v katerem koli delovnem okolju", da pa je krivično, da grško policijo obtožujejo brez dokazov, da tolerirajo ali podpirajo specifična dejanja oziroma politična prepričanja.
Zlata zora je na volitvah junija letos dobila 6,9 odstotka glasov in s tem 18 sedežev v parlamentu, a se jim je po zadnji javnomnenjski raziskavi podpora od takrat že podvojila.
Mučenje protestnikov?
Obtožbe sicer niso nove - veliko skupin za zaščito človekovih pravic je grško policijo obtožilo, da je Zlati zori bodisi naklonjena bodisi z njo sodeluje. Nedavno poročilo Racist Violence Report Networka, skupine, sestavljene iz 23 nevladnih organizacij in visokega komisarja ZN-a za begunce, pa je izpostavilo nasilne incidente, v katerih se je policijsko nasilje prekrivalo z rasističnim. Po navedbah poročila se številni policisti med rutinskimi preverjanji zatekajo k nezakonitim dejanjem in nasilnim praksam.
"V nekaterih primerih je črta med Zlato zoro in policijo zamegljena," pravi Kostis Papaioannou, nekdanji vodja grške nacionalne komisije za človekove pravice. Obtožbe zarotništva so znova vzniknile, potem ko so protifašistični protestniki za Guardian povedali, da jih je po spopadih s podporniki Zlate zore policija mučila. Minister za javni red Nikos Dendias je te obtožbe zanikal.
Policist, s katerim je govoril Guardian, je vlado obtožil, da je zapustila grške policiste in tako ustvarila pogoje za infiltriranje Zlate zore v policijo. "Ti policisti se čutijo necenjeni in izolirani. Slabo so plačani, delajo v najhujših razmerah in iščejo podporo, ki jo najdejo v neonacističnih skupinah," je povedal. Ob tem je ministrstvo za javni red pozval, naj razkrije interna poročila, ki kažejo na policijsko brutalnost.
Nasilni poslanci
V zadnjem času je opaziti porast nasilnih napadov, ki potekajo v navzočnosti poslancev Zlate zore, med drugim plenjenje bolšjih trgov, metanje kamenja in obkladanje z rasističnimi opazkami. Pred nekaj meseci je Liano Kanelli, poslanko Komunistične stranke, na pogovorni oddaji v živo napadel Ilias Kasidiaris, predstavnik Zlate zore. Ta teden je grški parlament glasoval za odvzem imunitete trem poslancem Zlate zore, ki bi jim zdaj lahko sodili zaradi sodelovanja v ropu. Med njimi je tudi Kasidiaris.
Kanellijeva je Zlato zoro označila za "ideološkega in političnega zvodnika", ki služi "misiji, v katero je sistem privolil". Po besedah Kanellijeve so bili priseljenci šele prve žrtve stranke, ki grozi tudi delavcem in se je skušala infiltrirati v sindikate. "Če vas želi delodajalec izsiljevati, vam zagrozi, da bo poklical Zlato zoro," pa je povedal Javed Aslam, vodja grške pakistanske skupnosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje