Antonio Guterres. Foto: Reuters
Antonio Guterres. Foto: Reuters

"Vsa naša svoboda je odvisna od svobode medijev," je dejal Guterres v videosporočilu in jo označil za "temelj demokracije in pravičnosti" ter "življenjsko moč človekovih pravic".

"Toda povsod po svetu je svoboda medijev napadena," je generalni sekretar ZN-a opozoril v sporočilu, objavljenem na predvečer svetovnega dneva svobode medijev, ki ga je Generalna skupščina ZN-a razglasila 3. maja 1993 z namenom, da poudari vlogo svobodnih medijev za razvoj demokracije.

Novinarji so tarče tako na spletu kot zunaj njega, je še dejal. Redno so "nadlegovani, ustrahovani, pridržani in zaprti". Da ne govorimo o tistih, ki jih preprosto ubijejo, Guterreseve besede povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Po podatkih Novinarjev brez meja je bilo leta 2022 pri opravljanju dolžnosti ubitih 55 novinarjev in štirje medijski delavci.

Guterres je opozoril tudi na "vse večjo koncentracijo medijske industrije v rokah peščice in na propad številnih neodvisnih medijev".

"Resnico ogrožajo dezinformacije in sovražni govor, ki skušajo izbrisati meje med dejstvi in fikcijo, med znanostjo in zaroto," je menil.

Pomisleke Guterresa je delila tudi Audrey Azoulay, generalna direktorica Unesca, ki v sredo ob svetovnem dnevu medijev prireja dogodek na sedežu ZN-a v New Yorku.

Kot je dejala Azoulay, digitalna doba spreminja celotno informacijsko krajino, zaradi česar je profesionalno, svobodno, neodvisno novinarstvo bolj potrebno kot kadar koli prej. Nadlegovanje in ustrahovanje novinarjev je označila za nesprejemljivo.

Guterres opozoril, da je svoboda medijev povsod po svetu napadena