Poplave na Hrvaškem so zahtevale najmanj eno smrtno žrtev. Foto: www.jutarnji.hr
Poplave na Hrvaškem so zahtevale najmanj eno smrtno žrtev. Foto: www.jutarnji.hr

Kdo je odgovoren, da smo ostali brez svojih hiš? Kdo bi moral bolje organizirati obrambo pred poplavami? Zakaj ni bilo dovolj peska in vreč? To so nekatera vprašanja, ki si jih postavljajo obupani prebivalci območij vzdolž Save, ki so v poplavah izgubili svoje premoženje.

Generalni direktor podjetja Hrvatske vode Jadranko Husarić je dejal, da tako katastrofalnih poplav ne morejo predvideti niti najbolj moderni sistemi v bogatih državah zahodne Evrope.

Denarja za vodovodni sistem ni bilo
Husarić je pohvalil vse, ki so sodelovali pri organizaciji obrambe ogroženih področij in dejal, da sočustvuje s tistimi, ki so ostali brez svojega imetja. Poudaril je, da so storili vse, kar je bilo v njihovi moči in ponudil svoj odstop, če bo to olajšalo nezadovoljstvo prebivalstva na poplavljenih področjih.

Pred dnevi je Husarić zagotavljal, da bo šel vodni val na Savi mimo Zagreba brez posledic. Reka je nato prebila nasipe in v vaseh okoli Velike Gorice povzročila veliko gmotno škodo, okoli tisoč ljudi pa je še vedno ujetih na svojih domovih. Husarić je priznal, da jim je za gradnjo vodovodnega sistema preprosto zmanjkalo denarja.

Državni center: Odzvali smo se pravočasno
Tako kot podjetje Hrvatske vode tudi državni center za obrambo pred poplavami ne prevzema odgovornosti za največje poplave na Hrvaškem v zadnjih 46 letih. Državni center vztraja, da se ni prepozno odzval na opozorila iz Slovenije o obilnih padavinah in naraslem vodostaju Save. Opozorilo so prenesli svojim izpostavam ob nasipu, trdijo. Dva tisoč petsto kilometrov dolg nasip je nekje popustil zaradi poplavljanja reke, še dodajajo.