Nad vlado so razočarani zlasti mladi. Foto: HRT
Nad vlado so razočarani zlasti mladi. Foto: HRT

V nasprotju s prejšnjimi protesti so tokrat brez dodatnih govorov takoj krenili v pohod proti tekstilni tovarni Kamensko, ki je v zadnjih tednih odpustila večje število svojih delavcev. Kot vsakič doslej so se protestnikom tudi tokrat množično pridružili solidarni Zagrebčani.
Pred tovarno Kamensko so vzklikali slogane, kot je npr. "Hočemo delati", zahtevali vrnitev tovarne v roke delavcev in pozivali k odstopu premierke Jadranke Kosor. Nato so krenili še v središče hrvaške prestolnice. Markov trg in druge točke, ki so postale tradicionalna zbirališča protestnikov, varujejo okrepljene policijske enote.
Udeleženci poročajo, da gre najverjetneje za najbolj neorganiziran protest kjer koli in kadar koli, a da je izjemno enoten. "Toliko mladih ljudi je jeznih, resigniranih in razočaranih nad oblastjo, ki bi morala skrbeti za njih, a jih to ne zanima. Morala sem jim izkazati podporo, zato sem tu," je za HRT povedala neka Zagrebčanka.

Neodločni sindikati
Po javnomnenjskih raziskavah protivladne proteste podpira kar 70 odstotkov Zagrebčanov. Načelno podporo je protestnikom izrekel tudi vodja opozicije Zoran Milanović, ki pa sam na ulice ne želi iti. So pa še naprej neodločni sindikati, ki so najavili nov krog pogovorov z vlado. Če pogovori znova propadejo, naj bi šli na ulice tudi oni.
Protivladni protesti pa so potekali tudi na Reki. Pred tamkajšnjim hotelom Continental se je tako zbralo okoli 300 meščanov, ki so nato proteste nadaljevali pred sedežem stranke SDP, ki ji očitajo molk in izostanek podpore protestov. Enaki očitki letijo tudi na sindikate.