Ukrajinska vojska je v soboto z devetimi letalniki napadla kompresorsko postajo v regiji Krasnodar, ki oskrbuje plinovod Turški tok, je navedlo rusko obrambno ministrstvo in Kijev obtožilo, da je želel prekiniti dobavo plina evropskim državam. Zagotovilo je, da je zračna obramba vse letalnike sestrelila, padajoči ostanki pa da so povzročili manjšo škodo.
Napad sicer ni zahteval žrtev in ni oviral delovanja postaje, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še dodalo ministrstvo.
Po plinovodu Turški tok se lahko letno pretaka 31,5 milijarde kubičnih metrov plina. Plinovod omogoča oskrbo jugovzhodne in južne Evrope z ruskim plinom mimo Ukrajine, ki je bila do nedavnega ključna tranzitna država za ruski plin, namenjen v Evropo.
Ukrajina je namreč na začetku leta zavrnila podaljšanje sporazuma o tranzitu plina z Rusijo. S končanjem tranzita prek Ukrajine in več kot dve leti po sabotažah plinovodov Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju se nekatere evropske države zdaj oskrbujejo z ruskim plinom le še prek plinovoda Turški tok in njegovega celinskega podaljška Balkanski tok.
Nekatere evropske države prav tako nabavljajo ruski utekočinjeni zemeljski plin (LNG), ki ga Moskva prevaža s tankerji.
EU je od začetka ruske invazije v Ukrajini februarja 2022 znatno omejil uvoz ruskega plina. Nekatere vzhodne članice Unije so sicer še vedno odvisne od njega, kar Moskvi letno prinaša približno pet milijard evrov.
Po podatkih Unije je ruski plin leta 2023 predstavljal manj kot deset odstotkov uvoženega plina v EU-ju. Leta 2021 je denimo ta delež znašal 40 odstotkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje