Sodišče je za nekdanjega poveljnika JLA določilo tudi pripor. Radića obtožuje, da je po srbski okupaciji Vukovarja novembra 1991 v glavo ustrelil enega od hrvaških vojakov, osumljen pa je tudi vzpodbujanja svojih vojakov, naj ubijajo in trpinčijo civiliste. Srbija je že zavrnila možnost izročitve Radića hrvaškim oblastem.
Srbski pravosodni minister Dušan Petrović je dejal, da srbski zakoni ne omogočajo izročitve državljanov tretjim državam zaradi sojenja, in ocenil, da so hrvaške zadeve del predvolilne kampanje.
Osiješko sodišče: obtožnica ni pravnomočna
Sodišče v Osijeku je medtem ugotovilo, da obtožnica proti Radiću še ni pravnomočna, zato Hrvaška ne more za njim razpisati mednarodne tiralice.
Zagreb vzrojil zaradi premilih kazni
Radića je haaško sodišče nedavno oprostilo obtožb za vpletenost v pokol na Ovčari, medtem ko sta bila Mile Mrkšić in Veselin Šljivančanin obsojena na 20 oz. 5 let zapora, kar je močno razjezilo Hrvate. Pojavile so se glasni pozivi, naj Zagreb prekine sodelovanje s Haagom, vendar je hrvaški premier Ivo Sanader dejal, da bi bila to velika napaka, saj le sodelovanje s sodiščem omogoča državam, da njegovo delovanje tudi kritizirajo. Hrvaška stranka HSP je celo pozvala k referendumu o suspenzu sodelovanja s haaškim sodiščem, ki je zapisano v ustavnem zakonu.
Sanader v GS-ju
Sanader je sicer generalnemu sekretarju ZN-a Ban Ki Munu zaradi obsodbe poslal protestno pismo, o delu haaškega sodišča pa bo govoril tudi v ZN-u a razpravi o delovanju sodišča.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje