Na Hrvaškem po besedah gospodarskega ministra Đura Popijača siva ekonomija po nekaterih kazalcih predstavlja kar od 20 do 30 odstotkov BDP-ja in je zato ena ključnih bolečin hrvaškega gospodarstva. Zaradi tega je v četrtek hrvaška vlada v parlament poslala zakon o prepovedi in preprečevanju dela na črno, s katerim naj bi se borili proti sivi ekonomiji.
Predlog zakona dovoljuje različne opravke za lastne potrebe ali kot sosedsko in družinsko pomoč, vse drugo pa bodo obravnavali kot nelojalno konkurenco zakoniti gospodarski dejavnosti.
Tako bi si lahko sosedje pomagali, če imajo bivališča na medsebojni oddaljenosti največ 500 metrov. V zakonu sicer ni natančno opredeljeno, ali gre za 500 metrov zračne oddaljenosti ali bodo inšpektorji računali 500 metrov kopenske poti.
Razen sosedov bo mogoče pomagati še sorodnikom do četrtega kolena, zakoncem in zunajzakonskim partnerjem, če sta partnerja v zvezi več kot tri leta ali imata skupnega otroka. Pomagati bo dovoljeno tudi nekdanjemu zakonskemu partnerju ali partnerici, vendar le, če bo obstajala obveznost vzdrževanja.
Visoke denarne kazni
Medsebojno pomoč bo država tolerirala le, če ne bo plačana, v nasprotnem primeru pa jo bo obravnavala kot delo na črno. Kršilci zakona bodo kaznovani s plačilom od 2.700 do 6.780 evrov, če gre za pravno osebo, ko bo kršilec fizična oseba, bo kazen od 1.350 do 3.050 evrov.
Prvi komentarji v medijih niso naklonjeni zakonu in vladi očitajo, da pretirava. Obrtna zbornica je po drugi strani pozdravila vladni predlog.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje