Foto:
Foto:
Benito Mussolini in Adolf Hitler
Po rešitvi Mussolinija iz zapora mu je Hitler ukazal, naj oblikuje novo fašistično vlado sicer ga bo obravnaval kot sovražnika. Italijanska socialistična republika je zaživela med 23. septembrom 1944 in 25. aprilom 1945.
Slovesnost v Rižarni

Italijanski premier Silvio Berlusconi, ki je nekoč dejal, da komunisti na Kitajskem kuhajo dojenčke in tako pridobivajo gnojilo, besedo "marksist" pa uporablja za žaljenje svojih levosredinskih političnih nasprotnikov, je 64. obletnico zmage nad fašizmom uporabila kot priložnost, da je pozval k narodni spravi. "Čas je zrel za to, da ... izgubimo tipičen občutek sovražnosti, ki ga je dala revolucionarna kultura," je dejal Berlusconi.

Fašistični diktator Benito Mussolini je leta 1940 sklenil zavezništvo s Hitlerjevo Nemčijo, a ga je njegova vlada odstavila leta 1943, ko so se zavezniki izkrcali na Siciliji. Nemci so Mussolinija osvobodili iz zapora in ga postavili za vodjo marionetne Italijanske socialistične republike. Italijanski partizani so ga ujeli in usmrtili leta 1945.

Premier, ki nikoli ne hvali levičarjev in uživa, ker nobenemu od nekoč mogočnih komunistov v Italiji na lanskih volitvah ni uspelo dobiti sedeža v parlamentu, je hvalil "komuniste in katoličane, socialiste in liberalce", da so po koncu 2. svetovne vojne premostili svoje razlike in napisali novo ustavo.

Slovesnost ob dnevu osvoboditve je potekala tudi v Trstu. Več o slovesnosti v nekdanjem taborišču v Rižarni si oglejte v videoposnetku na desni strani.

Berlusconi je dejal, da bi morali tudi "tistim, ki so se bojevali na napačni strani" izkazati spoštovanje, predsednik Giorgio Napolitano, nekdanji komunist, pa je dejal, da "nikomur, ki se je bojeval na kateri koli strani, ne bi smeli odreči spoštovanja in usmiljenja". Že pred dnevi je Napolitano opozoril, da so k osvoboditvi države odločilno prispevali partizani.

Skrajna desnica že dolgo trdi, da so Italijani, ki so se bojevali v uniformah Italijanske socialistične republike prav toliko domoljubni kot partizani in vojaki, ki so se po letu 1943 bojevali proti Nemcem, ker so tudi oni verjeli, da se bojujejo proti tuji invaziji.

Alemanno nezaželen na proslavi
Kljub spravi, ki sta jo s svojimi besedami na slovesnostih ob dnevu osvoboditve nakazala Berlusconi in Napolitano, pa je zgodovinske delitve in zagrenjenost težko pozabiti. Rimski župan Gianni Alemanno, v maldih letih promussolinijevec, je med heroje osvoboditve poleg levičarjev in komunistov prištel desničarje, liberalce in monarhiste. Zaradi napovedanih protestov proti njemu se je Alemanno odpovedal udeležbi na proslavi v Rimu. "Nočemo Alemanna, slovesnost ob dnevu osvoboditve je za tiste, ki so se zanjo bojevali," so vpili protifašistični pohodniki v Rimu.

Točka preobrata
Vendarle se večina politikov tako v vladi kot opoziciji zaveda, da je praznovanje osvoboditve priložnost za spravo. Levosredinski župan Firenc Leonardo Domeneci je dan spomina na osvoboditev označil za "poseben 25. april, ki bi lahko zaznamoval pozitivno točko preobrata za našo državo".

T. V.

Slovesnost v Rižarni