Premier Mario Monti je po triurni seji vlade poudaril, da je cilj svežnja "prebuditi" italijansko gospodarstvo ter da gre poleg varčevalnih tudi za ukrepe za boj proti utaji davkov. Monti je še obljubil, da bo vzpostavil nadzor nad proračunskim primanjkljajem in javnim dolgom. "Evropa ne sme gledati na nas kot na krizno žarišče," je poudaril.
Novi italijanski premier je tudi napovedal, da se bo odpovedal svoji plači: "V času, ko zahtevamo odrekanje od vseh državljanov, se mi zdi, da je moja naloga, da se odpovem svoji plači premierja in ministra za gospodarstvo."
"Velik pomen smo namenili enakosti. Morali smo porazdeliti odrekanja, toda zelo smo se potrudili, da smo jih porazdelili čim bolj pravično. Tako želimo pomagati Italiji, da bi se rešila iz izjemno hude krize," je pojasnil Monti.
Ošvrknil tudi Berlusconija
Vlada je sprejela tudi ukrepe za takojšnje zmanjšanje stroškov politike, ki med drugim predvidevajo strogo spoštovanje načela preglednosti. "Želimo ponosno Italijo in želimo, da se Italijani ne bi počutili osmešeni, kot se je dogajalo v preteklosti," pa je novi premier posredno ošvrknil svojega predhodnika Silvia Berlusconija.
Podrobnosti varčevalnih ukrepov, ki jih mora Italija sprejeti po pritisku območja evra in mednarodnih trgov, bo Monti po napovedih v ponedeljek predstavil še italijanskim poslancem. Pričakovati je, da bosta oba domova parlamenta varčevalne ukrepe potrdila še pred božičem.
Med ukrepi, ki sestavljajo okrog 20 milijard evrov težak triletni sveženj, je pokojninska reforma, s katero bi do leta 2018 izenačili upokojitveno starost žensk in moških na 66 let. Delovna doba naj bi se s sedanjih 40 let zvišala vsaj za eno leto, po nekaterih navedbah pa na najmanj 42 let.
Zvišali naj bi tudi davčno stopnjo, in sicer za dohodke nad 55.000 evrov naj bi se stopnja povišala z 41 na 43 odstotkov, za tiste, ki zaslužijo več kot 80.000 evrov na leto, pa s 43 na 45 odstotkov. Ob tem naj bi paket reform in ukrepov vključeval še višji davek na premoženje, znova uvajajo tudi davek na prvo nepremičnino. Davek na dodano vrednost naj bi zvišali za dve odstotni točki, na 23 odstotkov.
Ministrica v jok
Italija je pod pritiskom mednarodnih finančnih trgov in drugih držav članic območja evra primorana v uvajanje drakonskih ukrepov za obvladanje javnega dolga. Rim je letos že sprejel dva svežnja ukrepov, zdaj bo sledil še en. V sindikatih so do novega svežnja kritični; prva dama sindikalne centrale CGIL Susanna Camusso pravi, da bo varčevanje izvedeno na ramenih revnih slojev.
Ob napovedi vseh teh skrajnih in zelo težkih ukrepov se je ministrica za delo in socialne zadeve Elsa Fornero celo zjokala. "Morali smo - in to nas res drago stane, tudi psihološko - morali smo prositi za žrtvo …" A ni zmogla izgovoriti besede "žrtvovanja" in z brisanjem solz z obraza predčasno zaključila svojo predstavitev pred parlamentom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje