Kot je dejal ameriški obrambni minister Leon Panetta, so omenjene enote dosegle velik uspeh in opravile nalogo na bojišču, saj so zaustavile širitev upora, poleg tega pa so pomembno prispevale k urjenju afganistanskih enot. "Ob tem smo močno oslabili vodstvo teroristične mreže Al Kaida," je prepričan.
V Afganistanu tako ostaja še 68.000 ameriških vojakov, Panetta pa je prepričan, da so na poti do izpolnitve ciljev v tej državi. Afganistanske varnostne sile naj bi popoln nadzor v državi prevzele do leta 2014. Največ ameriških vojakov je bilo v Afganistanu lani, več kot 101.000, od takrat pa to število upada.
A približno v istem času so krajevni mediji poročali o novem nasilju, saj je v provinci Uruzgan bomba ubila petčlansko družino. Oblasti so za napad obtožile "sovražnike Afganistana" - s tem izrazom poimenujejo talibanske upornike.
Panetta krepi vezi z Novo Zelandijo
Panetta je sicer na obisku na Novi Zelandiji, prvem v zadnjih 30 letih. V Aucklandu je dejal, da so ZDA odpravile prepoved vplutja novozelandskih vojaških ladij v ameriška pristanišča ali oporišča. Omenjena prepoved je veljala od 80. let prejšnjega stoletja, uvedli pa so jo, potem ko je Nova Zelandija prepovedala obiske ameriških ladij na jedrski pogon.
Panetta je dejal, da odločitev predstavlja novo poglavje v odnosih med državama, njegov novozelandski kolega Jonathan Coleman pa je zatrdil, da njegova država ne bo opustila svoje dozdajšnje politike neuporabe jedrske energije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje