Okvaro so odkrili na podmorskem kablu C-Lion1. "Zaradi okvare so storitve, ki jih zagotavlja kabel C-Lion1, prekinjene. Vzrok napake se raziskuje," je sporočilo podjetje Cinia.
Tiskovni predstavnik podjetja je medtem za finske medije pojasnil, da so "vse optične povezave v njem prerezane". "Trenutno ni mogoče oceniti vzroka, vendar se tovrstne prekinitve v teh vodah ne dogajajo brez zunanjega vpliva," je dodal.
"Naša evropska varnost ni ogrožena le zaradi ruske agresivne vojne proti Ukrajini, temveč tudi zaradi hibridnega vojskovanja zlonamernih akterjev," sta v skupni izjavi zapisala zunanja ministra obeh držav.
Poškodovan kabel Arelion
Poškodovan je bil tudi podmorski telekomunikacijski kabel, ki povezuje Švedsko in Litvo, je danes sporočil švedski minister za civilno zaščito Carl-Oskar Bohlin.
"Ključnega pomena je pojasniti, zakaj imamo trenutno dva kabla v Baltskem morju, ki ne delujeta," je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal Bohlin in dodal, da pristojni švedski organi preiskujejo incidente.
Podmorski kabel Arelion, ki povezuje Švedsko in Litvo, je v okvari od nedelje, je medtem danes pojasnil tiskovni predstavnik litovske podružnice švedskega operaterja Telia. "Lahko potrdimo, da prekinitve medmrežnega prometa ni povzročila napaka opreme, temveč materialna škoda na optičnem kablu," je dodal.
Optični kabel je dolg 1172 kilometrov in od leta 2016 prenaša komunikacije med Helsinki in Rostockom v Nemčiji.
Berlin sumi, da gre za sabotažo
Tako Finska kot Nemčija sta nemudoma izrazili zaskrbljenost in sprožili preiskavo o prekinitvi telekomunikacijskega kabla, ki povezuje državi. "Naša evropska varnost ni ogrožena le zaradi ruske agresivne vojne proti Ukrajini, temveč tudi zaradi hibridnega vojskovanja zlonamernih akterjev," sta v skupni izjavi zapisala zunanja ministra obeh držav.
Preiskavo je danes sprožila tudi Švedska. Kot sta sporočila policija in državno tožilstvo, so sprožili preiskavo o sabotaži, poroča AFP. "Predhodna preiskava poteka in je v začetni fazi," je v sporočilu za javnost navedel tožilec, ki usmerja preiskavo, Henrik Söderman.
Škoda, ki je nastala na kablu, bi lahko bila sabotaža, je izjavil nemški obrambni minister Boris Pistorius. "Nihče ne verjame, da so bili ti kabli po naključju pretrgani. Moramo domnevati (...), da je šlo za sabotažo," je Pistorius dejal ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU-ja v Bruslju.
Medmrežni promet sicer ni moten, je dejal Samuli Bergstrom, vodja centra za kibernetsko varnost pri finski agenciji za promet in komunikacije (Traficom). "K sreči je med Finsko in tujino več podatkovnih kabelskih poti, zato izpad enega kabla ne bo vplival na medmrežni promet," je dejal.
Oktobra 2023 je bil močno poškodovan plinovod med Finsko in Estonijo, po katerem je tekel zemeljski plin. Finski uradniki so pozneje dejali, da je poškodbo povzročila kitajska zabojniška ladja, ki je vlekla sidro, poroča BBC.
Nemški preiskovalci medtem še vedno preiskujejo eksplozije na plinovodih Severni tok 1 in 2, ki povezujejo Nemčijo in Rusijo. Eksplozije so odjeknile septembra leta 2022.
Nemško tožilstvo je v povezavi s sabotažami izdalo nalog za aretacijo ukrajinskega državljana. Nemški preiskovalci menijo, da je bil Ukrajinec, ki so ga poimenovali Volodimir Z., eden od potapljačev, ki so podtaknili eksplozivne naprave na plinovode.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje