Izraelske vojake med operacijami v Gazi spremljajo tanki in oklepniki. Foto: EPA
Izraelske vojake med operacijami v Gazi spremljajo tanki in oklepniki. Foto: EPA
Eksplozija ob izraelskem letalskem napadu na libanonskem obmejnem območju
Izraelska vojska je vstopila v Libanon. Foto: EPA
Izraelski vojaki
Izraelskega vojaka so Palestinci pred več kot dvema tednoma zajeli tudi v Gazi, temu pa je sledila ofenziva izraelske vojske. Foto: EPA
Ehud Olmert
Olmert se s teroristi noče pogajati. Foto: EPA
Palestinci gledajo ruševine porušene stavbe
Izraelske letalske sile so tako močen napad, da se je porušila trinadstropna stavba, nazadnje izvedle pred tremi leti. Foto: Reuters

Če Izrael Palestincem ne bo dovolil živeti v miru, dostojanstvu in državni celovitosti, tudi Izraelci sami ne bodo mogli uživati teh pravic.

Ismail Hanija

Izraelska vojska je odprla še drugo fronto na severu države s skrajneži Hezbolaha, na jugu pa že 14 dni poteka ofenziva v Gazi.

Izraelska vojska je po ugrabitvi dveh vojakov in uboju najmanj sedmih na meji z Libanonom ter okrepitvi ofenzive v Gazi začela vpoklic vojaških rezervistov. Izraelski premier Ehud Olmert je zaradi ugrabitve sklical tudi izredno zasedanje izraelske vlade.

Izraelski vojaki so že vstopili na jug Libanona, da bi skušali poiskati vojaka, ki so ju ugrabili pripadniki skrajnega šiitskega gibanja Hezbolah. Na novo vpoklicane rezerviste naj bi namestili na obmejno območje. V visoki pripavljenosti naj bi bili tako vojaki na meji z Libanonom kot tudi vojaki na meji z Gazo in v njej.

Vodja Hezbolaha Hasan Nasralah je na tiskovni konferenci v Bejrutu dejal, da so izraelska vojaka ugrabili le zato, da bi ju zamenjali s palestinskimi zaporniki v Izraelu. Po njegovem mnenju je to edina mogoča pot za prostost teh ujetnikov, izraelski napadi pa jih ne bodo prisilili v izpustitev vojakov.

Olmert: Gre za vojno dejanje
Izraelski premier Ehud Olmert je dejal, da libanonske poteze predstavljajo vojno dejanje, na katerega se je Izrael po njegovih besedah že odzval z veliko močjo. Dodal je, da bo odgovor za Libanon boleč in daljnosežen. Libanonski premier Fouda Siniora je dejal, da o napadu Hezbolaha niso bili predhodno obveščeni, da niso odgovorni in da tudi ne podpirajo incidenta na meji.

Sporočilo o ugrabitvi vojakov je bilo objavljeno na Hezbolahovi televiziji Al Manar, ki je za tem objavila tudi poziv k izpustitvi palestinskih zapornikov, predvsem Samirja Al Kuntarja. Kasneje je neki libanonski politik dejal, da se je Hezbolah pripravljen pogovarjati o izmenjavi izraelskih vojakov za zaprte pripadnike omenjenega gibanja.

Spopadi so se začeli, ko so pripadniki Hezbolaha na izraelsko mesto Šlomi izstrelili več minometnih min in raketnih izstrelkov. Sledili so izraelski letalski napadi na jugu Libanona, ki so ga obstreljevali tudi izraelski tanki. V spopadih so bili ranjeni štirje ljudje, dva človeka pa sta umrla v letalskih napadih.

Ameriška administracija je obsodila ugrabitve vojakov in pozvala k njuni takojšnji izpustitvi. Odgovornost za ugrabitev so pripisali Siriji in Iranu, ki sta glavna podpornika Hezbolaha.

Vse širša operacija v Gazi
V Gazi pa so izraelski vojaki operacijo razširili tudi na osrednji del območja, ki so ga napadla še izraelska letala. Napadi slednjih so zahtevali najmanj 22 žrtev, več ljudi pa je bilo ranjenih. Med ranjenimi naj bi bil po trditvah izraelske vojske tudi poveljnik oboroženega krila Hamasa Mohamed Dief, ki naj bi bil pri vrhu izraelskega seznama najbolj iskanih Palestincev. V napadu naj bi bila porušena njegova trinadstropna hiša, v kateri je imel prostore tudi Hamas, ki pa podatka, da je bil Dief res ranjen, ni potrdil.

Ubiti naj bi bili tudi otroci. Izraelske sile so Diefa skušale ubiti že v preteklosti, pri čemer naj bi bil po nepotrjenih govoricah tudi že ranjen. Po izraelskih trditvah naj bi šlo za mojstra izdelovanja bomb, ki naj bi bil za številnimi bombnimi napadi na območju Izraela.

Gazi grozi katastrofa
V ofenzivi na Gazo, ki jo je Izrael začel pred dvema tednoma, je bilo ubitih že več kot 50 Palestincev in en izraelski vojak. Namen operacije naj bi bila ugrabitev izraelskega vojaka s strani palestinskih skrajnežev, ki so se sprva želeli pogajati o njegovi izpustitvi. Zahtevali so osvoboditev palestinskih zapornikov, zaprtih v izraelskih zaporih, s čimer pa se izraelski premier Ehud Olmert ne strinja.

Izraelska ofenziva bi lahko povzročila humanitarno katastrofo na območju Gaze, saj se morajo palestinske oblasti soočati tudi z izpadom finančne pomoči Zahoda, ki noče podpirati vlade Hamasa, čeprav je z veliko večino zmagala na parlamentarnih volitvah. Po nekaterih podatkih naj bi v Gazi, če bodo meje še naprej zaprte, v naslednjih dneh pošle zaloge moke in jedilnega olja.

Hanija: Ofenziva načrtovana že prej
Že v torek je palestinski premier Ismail Hanija v prispevku za ameriški časopis Washington Post zapisal, da ugrabitev izraelskega vojaka Gilada Šilata Izraelu služi le kot izgovor za operacije, ki jih je načrtoval že mesece predtem. Cilj akcij naj bi bilo strmoglavljenje Hamasove oblasti.

Če Izrael Palestincem ne bo dovolil živeti v miru, dostojanstvu in državni celovitosti, tudi Izraelci sami ne bodo mogli uživati teh pravic.

Ismail Hanija