Janša je veleposlaniku ZDA Robertsonu zatrdil, da se slovenski vojaki napotitve v Irak veselijo. Foto: BoBo
Janša je veleposlaniku ZDA Robertsonu zatrdil, da se slovenski vojaki napotitve v Irak veselijo. Foto: BoBo
Janša z zdaj že ženo Urško Bačovnik med veleposlanikom Ghafarijem in zakoncema Bush na Brdu pri Kranju. Foto: BoBo
Prvi štirje slovenski inštruktorji so v Irak odpotovali februarja 2006. Foto: BoBo

Ameriško-slovenski odnosi bodo še naprej dobri, je Yousifu B. Ghafariju še zatrdil predsednik SDS-a. Ob tem je pripomnil, da bo levica zapravila manj za obrambo in da je velika verjetnost, da bo umaknila dva inštruktorja iz Iraka.
"Konsenz glede ohranjanja slovenskih čet v Afganistanu je krhek, a Janša ne daje nobene indikacije, da bi nova vlada politiko glede te teme spremenila," piše Ghafari v depeši 08LJUBLJANA482, poslani v Washington, ki jo je zdaj objavila spletna stran WikiLeaks.

Odgovor SDS-a na depešo
Predsednik vlade Janez Janša leta 2008 ne ameriškemu veleposlaniku ne komu drugemu ni izrekel ocene, da naj bi volitve leta 2008 izgubil zaradi pretiranega trošenja denarja med predsedovanjem EU-ju, kot ste zapisali v vašem mediju. Takšna trditev bi bila tudi v nasprotju z dejstvi in logiko, saj je Slovenija za predsedovanje EU-ju porabila 5 milijonov evrov manj, kot je načrtovala. Predsednik vlade je takrat za vse številne letalske prevoze v vlogi predsednika Evropskega sveta porabil manj, kot pa je stal en sam let predsednika Danila Türka v Sarajevo.

Na vljudnostnem kosilu se je veleposlanik odhajajočemu premierju Janši zahvalil za proameriško in pronatovsko zunanjo politiko njegove vlade ter dodal, da "se že veselijo sodelovanja z njim v opoziciji".

Obe omenjeni depeši si v izvirniku lahko preberete tu:
- Depeša iz 2008

- Depeša iz 2005

Ghafari je Janšo pohvalil tudi za uspešno predsedovanje EU-ju, vstop v evroobmočje in Schengen ter za napotitev slovenskih inštruktorjev v Afganistan - kljub nasprotovanju javnosti. Na to je Janša pripomnil, da ga je prav predsedovanje EU-ju stalo septembrskih volitev, ker je javnost tako zelo kritizirala njegovo vlado za čezmerno zapravljanje. Premier je potožil še, da se je bila njegova vlada v teh štirih dneh nenehno prisiljena spopadati z mediji, in napovedal, da bo imela s tem težave tudi nova vlada, čeprav "se mediji nagibajo v levo".
"ZDA se bodo prve pobrale iz krize"
Janša je izrekel še nekaj pohval na račun ZDA in špekuliral, da bo zaradi izobraženosti in inovacij Amerika prva, ki se bo pobrala iz finančne krize. Dejal je, da se je njegova vlada veliko ukvarjala s finančno krizo, in izrazil zaskrbljenost, da bo s slabšanjem gospodarskega stanja večjih evropskih gospodarstev Slovenija kmalu občutila posledice.

Ghafari depešo končuje s komentarjem, da bo Janša kot vodja opozicije še naprej ostajal pomembnejši akter na slovenskem političnem prizorišču in da bi bil ob morebitnem ameriškem vlaganju lahko pomemben zaveznik ZDA. "Zdi se, da Janša verjame Pahorju na besedo, ko ta trdi, da ne bo sprememb v slovenski zunanji politiki. A če se to ne zgodi, bi se Janša tudi tu lahko izkazal za našega zaveznika," meni Ghafari.

A: "Če se bo položaj v Afganistanu še naprej slabšal, ne bo nobene razlike, če je na oblasti Pahor ali Janša: če se slovenski vojak vrne domov v krsti, bo konsenz za nadaljnje misije čet v Afganistanu propadel in težko bomo prepričali Slovenijo, naj ne umakne svojih vojakov."

Janševo lobiranje za napotitev v Irak
Se pa Janševo ime v povezavi z napotitvijo slovenskih inštruktorjev v Irak pojavlja v ameriških diplomatskih depešah še enkrat, in sicer v tisti z oznako 05LJUBLJANA610 z dne 24. avgusta 2005, pol leta preden je četverica vojakov odpotovala z Brnika v bližino Bagdada. Na kosilu s takratnim ameriškim veleposlanikom Thomasom B. Robertsonom je Janša dejal, da bo septembra nadaljeval prepričevanje svoje koalicije, da sprejme odločitev za napotitev vojakov v Irak.

Ko ga je Robertson vprašal po njegovi strategiji, kako bo spravil slovenske inštruktorje v Irak, mu je Janša odgovoril, da ima še vedno težave s svojo koalicijo. Pogovore na to temo je začel julija, a naletel na odpor SLS-a in DeSUS-a, čeprav se je obrambni minister (in predsednik DeSUS-a) Karl Erjavec strinjal z napotitvijo.

Robertson je ob tem zapisal opazko, da čeprav bo Janši morda uspelo znotraj koalicije izsiliti pozitivno odločitev, pa bi nato lahko imel težave v parlamentu. A Janša mu je zatrdil, da mu je vodja opozicije Borut Pahor dejal, da bi on osebno lahko podprl napotitev, a le, če dobi Janša zeleno luč svoje koalicije.

Na Robertsonovo vprašanje, kaj lahko stori, da pomaga, mu je Janša predlagal sestanek s predsednikom SLS-a Janezom Podobnikom in Erjavcem. Premier je poudaril še, da ima Slovenija vrsto odličnih vojakov, k se veselijo sodelovanja pri taki napotitvi.