Jamagiva je bil v parlamentu pod udarom zaradi poročanja japonskih medijev o njegovih domnevnih povezavah s Cerkvijo za združitev. Mediji so se zlasti oprli na fotografijo ministra iz leta 2019, na kateri je tudi Hak Ja Han, žena pokojnega ustanovitelja Cerkve San Mjung Muna.
V svojem zagovoru v parlamentu je Jamagiva dejal, da se ozadja nastanka fotografije ne spomni. Še pred tem pa je tudi potrdil, da se je leta 2018 pridružil dogodku, ki ga je organizirala Cerkev. "Globoko obžalujem, da sem z udeležbo na več srečanjih dal zasluge tej organizaciji," je še dodal.
Japonski premier Fumio Kišida je medtem sporočil, da je njegov odstop že sprejel in da bo v torek napovedal zamenjavo.
Zaradi domnevnih povezav s Cerkvijo za združitev naj bi prišlo do atentata na 67-letnega nekdanjega premierja Šinza Abeja, ki ga je julija na predvolilnem shodu v mestu Nara ustrelil nekdanji pripadnik japonske mornarice.
Zaradi kritik javnosti glede domnevnih povezav številnih članov vladajoče Liberalno-demokratske stranke (LDP) s Cerkvijo je Kišida po atentatu opravil več menjav znotraj vlade.
Cilj vladne preiskave, ki trenutno poteka, je preučiti, ali je Cerkev škodila javni blaginji in izvajala dejanja, ki niso v skladu z njenim statusom verske skupnosti. Sekti bi tako grozila izguba statusa, kar bi zanjo med drugim pomenilo konec davčnih olajšav.
Doslej sta ta status na Japonskem izgubili le dve sekti – kult Aum Šinrikjo, ki je leta 1995 izvedel smrtonosen napad s plinom sarin na tokijski podzemni železnici, ter še ena skupina, ki je ogoljufala svoje člane.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje