Kljub temu pa opozarjajo, da so tovrsten zaporni sistem šele razvili in še ni bil dobro preizkušen, zato vedno obstaja možnost, "da bo nekaj nafte in plina še vedno uhajalo". Celotna operacija nameščanja novega pokrova je trajala tri dni. Najprej so odstranili star pokrov in tako povečali iztekanje nafte, nato pa ves dan počasi s podvodnimi roboti spuščali na dno zapleteno 5,5 metra visoko in skoraj 80 ton težko napravo.
Sistem cevi in ventilov, ki ga bodo naslednji dan ali dva še preizkušali, da ugotovijo, ali bo deloval brez nevarnosti nove eksplozije.
Nad vrtino je sicer v ponedeljek začela delovati ladja za zbiranje nafte z imenom "Helix Producer", ki bo s površine morja pobrala 3,8 milijona litrov nafte dnevno. Prav tako je v ponedeljek administracija predsednika ZDA Baracka Obame zaobšla odločitev sodnika iz New Orleansa, ki ji je pred tedni prepovedal prepovedati vrtanje za nafto na morskem dnu. Vlada je enostavno izdala nov moratorij na vrtanje, tokrat z veljavnostjo do 30. novembra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje