Škotska si že stoletja prizadeva postati samostojna država - najbolj glasen zagovornik tega je igralec Sean Connery. Baski v Španiji posegajo po nasilju, da bi se njihove zahteve po neodvisnosti slišale.
Kaj pa Čečenija? Rusi so srbski zavezniki številka ena glede nasprotovanja neodvisnoti Kosova, tudi zato, ker se sami bojijo, da bodo Čečeni sledili Kosovcem. Da Palestine sploh ne omenjamo.
Kosovska razglasitev neodvisnosti postavlja vsa ta vprašanja in še več. Med drugim tudi, zakaj je suverenost za nekatere narode dopustna, pri drugih pa zbuja zgražanje? Konec koncev, ali ni pravica do samodoločbe bistvo demokracije, se med drugimi sprašuje novinar ameriške tiskovne agencije William J. Kole.
Proti Kosovu države s podobnimi položaji
Seznam držav, ki zavračajo neodvisnost Kosova, se bere kot globalna enciklopedija separatističnih konfliktov. Španija, Azerbeidžan, Šrilanka, Romunija, Rusija in Kitajska odločno nasprotujejo samostojnemu Kosovu, saj se bojijo precedensa, ki ga kosovska poteza ustvarja v njihovi lastni državi.
Zgolj v Evropi obstaja najmanj 24 aktivnih odcepitvenih gibanj, globalno pa je še malo morje drugih, ki si prizadevajo za suverenost. Vse, opozarjajo strokovnjaki, bo nedeljska razglasitev neodvisnosti Kosova le še vzpodbudila.
Prva dokaza za ta argument sta sledila manj kot 24 ur pozneje.
Abhazija in Južna Osetija že po poti Kosova
Kosovskem zgledu namreč nameravata slediti separatistični gruzijski pokrajini Abhazija in Južna Osetija. Regiji bosta priznanje neodvisnosti zahtevali od Rusije in Združenih narodov. "Južna Osetija in Abhazija imata boljše politične in pravne temelje za priznanje kot Kosovo," je dejal južnoosetijski predsednik Edvard Kokojti. Gruzija je medtem dala vedeti, da ne namerava priznati Kosova kot neodvisne države.
Tudi v Romuniji etnični Madžari danes že zahtevajo, da jim država po primeru Kosova podeli avtonomijo.
Baski bi sledili
Avtonomna baskovska vlada je medtem presodila, da je razglasitev neodvisnosti Kosova primer, ki mu je treba slediti.
Kot je v San Sebastianu dejal predstavnik baskovske vlade Miren Azkarate, je "spoštovanje volje prebivalstva ključ do rešitve zastalih problemov". Španska vlada je sicer v soboto ponovila, da razglasitvi neodvisnosti Kosova nasprotuje.
Čečenski uporniki pozdravljajo kosovsko neodvisnost
Oglasili so se tudi čečenski uporniki, ki se borijo za odcepitev od Rusije, in pozdravili potezo Kosova, prištinski boj proti Srbiji pa primerjali s svojo lastno bitko proti Moskvi. Rusija kosovski neodvisnosti močno nasprotuje in svoje stališče argumentira, da priznanje separatistični regiji brez pristanka prizadete države postavlja nevarni precedens za številne druge teritorialne konflikte po svetu.
Čečenski uporniki so na svoji spletni strani objavili, da "pozdravljajo kosovsko deklaracijo neodvisnosti in ne dvomijo v pravico Kosovcev, da se distancirajo od države, ki jih je terorizirala". Ob tem je podpisani Usman Ferzauli, ki se oklicuje za čečenskega zunanjega ministra, dodal, da čečenski uporniki "vodijo oborožen boj proti najagresivješi in najbolj militarizirani svetovni sili že 14 let".
Republika Vermont?!
Ob vseh teh zahtevah po neodvisnosti, ki jih pogosto spremljajo tudi dolgoletni nasilni konflikti, velja omeniti tudi manj razvpite, morda celo absurdne. Republika Vermont? Prav za to si prizadeva Thomas Naylor, upokojeni univerzitetni profesor, ki želi, da ta ameriška zvezna država na severovzhodu ZDA postane neodvisna, kot je to že bila, dokler se leta 1791 kot 14. zvezna država ni pridružila ZDA.
Nekaj je gotovo: razglasitev kosovske neodvisnosti, ki je na prvi pogled popolnoma lokalno vprašanje, bo s seboj prinesla globalne posledice.
Kaja Sajovic
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje