Prizor demonstracije letal na sejmu v Singapurju. Foto: EPA
Prizor demonstracije letal na sejmu v Singapurju. Foto: EPA
Singapurski letalski sejem je največji v Aziji in eden izmed treh najpomembnejših aeronavtičnih in obrambnih razstav na svetu. Foto: singaporeairshow.com

A strah vzbujajoče ime samo po sebi ni dovolj za zagotovitev večmilijonskega posla, zato vojska prireja posebne "sejme", na katerih dobijo proizvajalci možnost, da svoj izdelek demonstrirajo. Eden takih sejmov je aktualni singapurski "airshow", na katerem ima svojo stojnico tudi švedski proizvajalec Saab Technologies.

Saab je s seboj pripeljal simulator svojega zračnega obrambnega sistema v polni velikosti, suhoparno imenovan RBS70 NG. Tako kot drugi podobni modeli v orjaški hali je tudi ta privabil pozornost obiskovalcev in potencialnih kupcev. RBS70 NG se zdi bolj, kot da bi igral videoigro s krasno opremo kot pa orožje, sposobno uničenja sovražnikovega letala.
"Sistemi postajajo bolj tehnični, zato je enostavno upravljanje z njimi močan adut za njihovo trženje," razlaga Hakan Bystrom iz Saaba. RBS70 so v letih, ko je na trgu, prodali v 18 držav, čeprav Bystrom misli, da ga dejansko še nikdar niso uporabili v spopadu. In čeprav pri prodaji pridejo prav tehnične podrobnosti in testni posnetki, izdelku daje precej več vrednosti podatek, da je bil uporabljen v bojnih situacijah.

Nekateri proizvajalci ne govorijo radi z ljudmi zunaj industrije o svojem orožju, a Amit Zimmer iz izraelskih naprednih obrambnih sistemov Rafael, prostodušno razkaže svoje modele raket. "Vedeti moraš, kako se prilagoditi potrebam tvoje stranke ... včasih jim moraš izdelati zadevo po meri. Ljudje pridejo do nas in rečejo, poglejte, imamo težavo z našimi mejami, kakšne rešitve nam lahko ponudite?"

Poudarek na obrambi, ne napadu
Večina razstavljenih vojaških izdelkov tržijo kot "obrambne", ne pa kot "napadalne", pogosti termini pa so "varovanje interesov" in "poveljevanje v conah spopada". Pri raketah vse bolj promovirajo njihovo natančnost in sposobnost minimaliziranja kolateralne škode, kar potrjuje gibanje modernega vojskovanja v urbanih območjih oz. območjih s civilisti.
Nekateri proizvajalci to dejstvo sicer zavijejo v celofan z uporabo strokovnih terminov, spet drugi odkrito prikažejo promocijski video, v katerem njihova raketa uniči premikajoče se vozilo.

A ne glede na to, kako se orožje oglašuje, ga je vse težje prodajati, saj vse več držav skuša postati proizvajalci, ne pa le kupci. "Na koncu potrebuješ za prodajo svojih izdelkov preprosto to, da si najboljši po najnižji ceni," je sklenil Mikael Olsson iz Saab Technologies.
V spodnji galeriji pa še nekaj utrinkov iz aktualnega letalskega sejma v Singapurju, ki se bo zaprl v nedeljo.