"Skušal bom dokazati, da so vse obtožbe proti meni neupravičene. Za odstop sem se odločil, ker gre za državo, ne le zame," je dejal v odstopni izjavi. V zadnjih dneh je bilo po njegovih besedah veliko sodnih postopkov in preiskav, zaradi vseh dogodkov se je vlada znašla v pat položaju. "Prepričan sem, da bom lahko vse razjasnil," je dejal ob odstopu, ob tem pa dodal, da je "samo človek s čustvi in napakami".
"Koalicijski partnerji so se odločno postavili proti meni, to se mi zdi nepravično," je dejal na začetku izjave. Ob tem je dejal, da je napisal kar nekaj SMS-sporočil, ki jih, če bi imel več časa za razmislek, sicer ne bi. "Zahvaljujem se za vso podporo v stranki v teh časih, ki so zame zelo težki." Kurz še naprej ostaja predsednik stranke, vrnil se bo v poslanske klopi in bo tudi vodil poslansko skupino Ljudske stranke.
Kot je poudaril, je država pomembnejša kot njegov položaj, ključno po njegovih besedah je zagotoviti stabilno vlado. Za kanclerskega naslednika je predlagal zunanjega ministra Alexandra Schallenberga. 52-letni Schallenberg že več let opravlja vodilne naloge v avstrijski zunanji politiki. Kot poroča nemška tiskovna agencija DPA, diplomat z mednarodnimi izkušnjami in znanjem več jezikov glede migracij zagovarja podobno ostra stališča kot Kurz.
Vodja Zelenih: Odstop je korak v pravo smer
Vodja Zelenih in podkancler Werner Kogler je v odzivu na Kurzev odstop dejal, da je bil to pravi korak. Kot je dejal, je zadovoljen z njegovim odstopom, koalicija pa bo nadaljevala delo. "Verjamem, da je to pravi korak za nadaljnje vladno delo," je dejal in dodal, da je imel "zelo konstruktiven" odnos s Schallenbergom.
Z odstopom se je Kurz izognil glasovanju o nezaupnici v parlamentu. Zeleni in trojica opozicijskih strank so v petek začeli pogovore o vložitvi nezaupnice proti Kurzu na izredni seji v torek.
Še v petek zagotovilo, da ne bo odstopil
Kurz je v petek po srečanju z ministrsko ekipo iz vrst svoje Avstrijske ljudske stranke (ÖVP) sicer zagotovil, da kljub vladni krizi ne vidi razloga za odstop, a kot kaže, je bil pritisk prevelik.
Nova kriza avstrijske vlade je izbruhnila v sredo, ko je policija preiskala kanclerjev kabinet, finančno ministrstvo in prostore ÖVP-ja zaradi suma, da naj bi ozek krog okoli Kurza uporabil proračunski denar in vpliv, da so Kurzevega predhodnika na čelu stranke Reinholda Mitterlehnerja predstavljali v slabi luči in tako Kurzu tlakovali pot na čelo ÖVP-ja. Kancler je bil takrat na obisku v Sloveniji, kjer se je udeležil vrha EU-Zahodni Balkan.
Kurzevi zaupniki naj bi med letoma 2016 in 2018 naročali javnomnenjske raziskave, ki so kazale na občutnejši padec priljubljenosti ÖVP-ja kot druge javnomnenjske raziskave. Pri medijski skupini Österreich naj bi tudi zakupili oglasni prostor v zameno za ustrezno poročanje.
Kot poroča Die Presse, so bili nad razkritji ogorčeni koalicijski Zeleni, njihov predsednik Werner Kogler je v petek dejal, da Kurz ni več sposoben vladati.
Danes je Kurz izvedel za izsledke preiskave, o tem so, kot poroča Die Standard, na popoldanskem sestanku znova razpravljali člani stranke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje