Britanski minister za zdravje se je po objavi izsledkov raziskave odločil za odločne in učinkovite ukrepe. Foto: EPA
Britanski minister za zdravje se je po objavi izsledkov raziskave odločil za odločne in učinkovite ukrepe. Foto: EPA

Kot je v parlamentu pojasnil minister za zdravje Jeremy Hunt, so težave in pomanjkljivosti v delovanju teh bolnišnic tako globoko ukoreninjene, da je treba resno ukrepati. Za preiskavo so se oblasti odločile, potem ko je izbruhnil škandal v zvezi z bolnišnico v Staffordu. Tam je med letoma 2005 in 2008 umrlo 400 ljudi več, kot so kazale napovedi in ocene. Preiskava je pokazala, da ima bolnišnica velike težave v vseh fazah urgentne oskrbe bolnikov.

Med drugim so začetne preglede bolnikov na oddelku za urgentno pomoč opravljali kar neusposobljeni receptorji, srčni monitorji pa so bili izključeni, ker jih medicinske sestre niso znale uporabljati.

Pristojne oblasti so se nato odločile, da podrobneje preučijo dogajanje v še 14 bolnišnicah, kjer so v zadnjih dveh letih zaznali najvišjo stopnjo smrtnosti. Niti ena izmed njih ni dobila pozitivne ocene, a za tri so oblasti odločile, da bo vodstvo samo sposobno rešiti težave. V preostalih 11 bodo medtem uvedli posebne ukrepe.

V tem okviru bodo v bolnišnice napotili skupine zunanjih strokovnjakov, ki bodo sodelovali z vodstvom ustanov in redno poročali o napredku.

Bolniki dalj časa na vozičkih brez nadzora
Minister za zdravje je pojasnil, da bolnišnice pestijo tudi kadrovske težave, slaba oskrba in šibko vodstvo. Preiskava je med drugim ugotovila, da so bolnike dalj časa puščali nenadzorovane na vozičkih, jih premeščali med oddelki brez obrazložitve in jim jemali kri pred očmi drugih bolnikov. Operacijske sobe so bile poleg tega zelo slabo vzdrževane, kar bi lahko ogrožalo bolnike.