Mas je danes podpisal odlok za sklic glasovanja. Temu je pot odprl pred dnevi sprejet zakon v katalonskem regionalnem parlamentu, ki tamkajšnji vladi omogoča sklic referenduma. Šlo bi sicer za nezavezujoče glasovanje, ki pa ga katalonski politiki vendarle dojemajo kot odskočno desko, ki bi omogočila pogajanja z Madridom o mirnem razhodu.
Katalonija je ena najbogatejših pokrajin v Španiji, a do pred nedavnim je le majhen delež Kataloncev želel polno neodvisnost. Boleče posledice krize pa so s sabo prinesle tudi višjo podporo separatističnim težnjam. V Barceloni zamerijo Madridu predvsem, da je velik delež njihovih davkov namenjen revnejšim pokrajinam.
V nameri po izvedbi referenduma jih ni omajal niti izid referenduma na Škotskem, na katerem so Škoti 18. septembra s 55 odstotki glasov zavrnili neodvisnost. Pomembno sporočilo glasovanja je bilo samo dejstvo, da je London Škotski sploh dovolil izvedbo glasovanja, poudarjajo v Barceloni. Tako so že 19. septembra katalonski poslanci s 106 glasovi za in z 28 proti glasovali v korist referendumu, ki so ga poimenovali "posvetovalni referendum".
Španska vlada na ustavno sodišče
Vlada v Madridu prizadevanja za referendum vseskozi označuje za nezakonita in obljublja, da bo branila enotnost Španije. Kot pojasnjujejo, je na njihovi strani ustava, ki ne dovoljuje referenduma o odcepitvi pokrajine. Namestnica španskega premierja Soraya Saenz de Santamaria je v četrtek ponovila, da bodo "državno mašinerijo" v prizadevanjih za preprečitev referenduma pognali nemudoma po podpisu odloka.
"Tovrstnega referenduma ne bo, ker je nezakonit," je tudi danes poudarila podpredsednica španske vlade Soraya Saenz de Santamaria. Po njenih besedah je Madrid že naredil prve korake za izpodbijanje referenduma na ustavnem sodišču. Dodala je še, da vlada v Madridu obžaluje odločitev katalonskih oblasti, saj pomeni delitev katalonske družbe in oddaljuje Katalonijo od Evrope.
Španski premier Mariano Rajoy je nato v petek že napovedal, da se bodo v ponedeljek na izredni seji sestali ministri in potrdili naslednji korak v boju proti referendumu - obrniti se nameravajo na ustavno sodišče. To bo po pričakovanjih razsodilo v korist osrednji vladi, kar bo Masa postavilo v občutljiv položaj, saj je ves čas obljubljal ravnanje v okviru zakonov.
Kot ena od možnosti se v tem primeru omenja razpis predčasnih volitev, ki bi odigrale vlogo referenduma.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje