
"Kot veste, smo pred meseci dosegli sporazum, vendar ga Izrael žal ni spoštoval," je dejal na srečanju s Putinom v Moskvi katarski emir, ki je bil pomemben posrednik pri sporazumu.
Premirje v Gazi med Izraelom in palestinskim islamističnim gibanjem Hamas je začelo veljati 19. januarja in je v veliki meri ustavilo več kot 15 mesecev trajajoče spopade.
Ker se stranema po koncu prve faze ni uspelo dogovoriti o nadaljnjih korakih, je Izrael 18. marca po zeleni luči ZDA obnovil zračne in kopenske napade na območju Gaze, že pred tem pa ustavil dotok pomoči.
Katarski emir je danes ob obisku v Moskvi še zagotovil, da si bo Katar prizadeval premostiti razlike, da bi dosegli sporazum, ki bo končal trpljenje Palestincev.
Putin je medtem izpostavil prizadevanja Katarja za rešitev palestinsko-izraelskega konflikta in smrtne žrtve v konfliktu označil za tragedijo in izrazil prepričanje, da je možno skleniti dolgotrajen dogovor glede Gaze le ob upoštevanju resolucije ZN-a.
"Dolgoročno rešitev je mogoče doseči le na podlagi resolucije ZN-a in predvsem v povezavi z ustanovitvijo dveh držav," je poudaril ruski predsednik.

Nevladne organizacije opozarjajo pred kolapsom humanitarne pomoči Gazi
Humanitarni pomoči na območju Gaze grozi popoln propad, odkar Izrael od 2. marca blokira njeno dostavo več milijonom Palestincev v enklavi, pa je danes v skupnem sporočilu za javnost opozorilo 12 vidnih nevladnih organizacij. Izrael so pozvale, naj jim omogoči nadaljevanje dela, svetovne voditelje pa, da se zoperstavijo omejitvam.
Vodje Zdravnikov brez meja, Oxfama, Norveškega begunskega sveta ter drugih nevladnih organizacij so opozorili, da se v Gazi spopadajo z "enim najhujših humanitarnih neuspehov naše generacije".
Na podlagi ankete, ki so jo izvedle med 43 nevladnimi organizacijami, ki delujejo v palestinski enklavi, so organizacije poudarile, da so od propada prekinitve ognja 18. marca skoraj vse morale ustaviti ali močno zmanjšati pomoč.
Opozorile so, da je za preživetje prav vsak prebivalec Gaze odvisen od humanitarne pomoči. "Ta rešilna bilka je bila popolnoma pretrgana, odkar so izraelske oblasti 2. marca uvedle blokado dostave pomoči," so dodale.
Izpostavile so, da imajo pripravljene zaloge in usposobljeno medicinsko osebje, pa tudi potrebno strokovno znanje. Potrebujejo samo dostop oziroma zagotovila izraelskih oblasti, da lahko njihove ekipe varno opravljajo svoje delo.
Na vse večjo humanitarno krizo v enklavi zaradi pomanjkanja medicinskih pripomočkov, goriva, vode in drugih osnovnih potrebščin so med drugim opozorili tudi Združeni narodi.
Izrael medtem pri blokadi vztraja, češ da je to edini način za pritisk na Hamas, od katerega zahteva izpustitev 58 talcev, ki jih je zajel oktobra 2023 v napadu na Izrael, ki je sprožil vojno v Gazi.
Po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi je bilo od ponovne vzpostavitve napadov ubitih najmanj 1691 ljudi, skupno število smrtnih žrtev od začetka vojne pa je naraslo na 51.065, od tega večina žensk in otrok.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje