V skladu z dogovorom, ki so ga na današnji konferenci o Siriji na Dunaju dosegli predstavniki 17 držav in treh mednarodnih akterjev, bo politični proces vodil posebni odposlanec ZN-ja za Sirijo Staffan de Mistura.
"Zdaj to zveni še utopično," je po konferenci povedal nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier, ki je spomnil, da spopadi v Siriji še trajajo. A kot je dodal, se mu zdi, da se je ne nazadnje tudi pod vtisom petkovih terorističnih napadov v Parizu povečala odločenost mednarodne skupnosti, da bo resno sodelovala pri iskanju rešitve sirskega konflikta.
Rešitev sirske krize je po besedah nemškega zunanjega ministra tudi predpogoj za učinkovit boj proti skrajni sunitski skupini Islamska država (IS), ki deluje tudi v Siriji. "Prelivanju krvi v Siriji je treba narediti konec," je še dejal Steinmeier in dodal, da si nihče ne dela utvar, da bo pot do tam preprosta.
Asad jabolko spora
Sodelujoče države so neenotne predvsem glede vloge sirskega predsednika Bašarja Al Asada v tem procesu in kot je povedal ameriški državni sekretar John Kerry, tudi danes niso dosegli dogovora o prihodnosti sirskega predsednika Bašaraj Al Asada. Je pa po poročanju Reutersa Kerry izjavil, da namerava Asad sodelovati pri pomembnih pogovorih, ki bodo poskusili doseči politično rešitev vojne v Siriji.
Medtem ko ZDA zahtevajo, naj Asad v okviru politične tranzicije odstopi, Rusija in Iran trdno podpirata sirsko vlado in vztrajata, da je Asadova usoda odvisna od volje sirskih volivcev.
Oglasila se je tudi Savdska Arabija, ki vztraja, da bo še naprej podpirala sirske upornike, če Al Asad na miren način ne bo odstranjen. "Če se bo politični proces končal z Asadovim odhodom, ga bomo podprli, sicer pa bomo še naprej podpirali opozicijo, da se ga bo odstranilo s silo," je ob robu konference na Dunaju povedal savdijski zunanji minister Adel Al Džubeir.
Najresnejši diplomatski poskus do zdaj
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Federica Mogherini je zagotovila, da bo mirovne pogovore v Siriji podpirala tudi Evropska unija. Kot je še zapisala na družbenem omrežju Twitter, bo naslednje srečanje o Siriji potekalo v Parizu. Današnje srečanje pa je ocenila kot "zelo dobro".
Na tokratnem srečanju so bile zastopane vse stalne članice Varnostnega sveta ZN, Turčija, Savdska Arabija in Iran, ni pa bilo predstavnikov iz Sirije, tako kot na podobnem srečanju konec oktobra.
Srečanje je potekalo v znamenju napadov v Parizu, ki so po mnenju več sodelujočih pokazali, da je nujno okrepiti usklajevanje med mednarodnimi akterji v boju proti IS-ju. Zaradi napadov v Parizu, v katerih je po zadnjih podatkih umrlo 128 ljudi, so na konferenci o Siriji tudi močno poostrili varnostne ukrepe.
Po navedbah nemške tiskovne agencije DPA današnje srečanje velja za doslej najresnejši diplomatski poskus končanja državljanske vojne v Siriji, v kateri je od izbruha marca 2011 umrlo že 250.000 ljudi.
Visoko mednarodno srečanje o sirski krizi je na Dunaju sicer potekalo že 30. oktobra. Na njem so udeleženci nekoliko zbližali stališča, a do večjega preboja ni prišlo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje