Svjatogirska Lavra je več kot sto let star samostan, ki so ga komunisti v 20. stoletju zaprli, leta 1992 po razpadu Sovjetske zveze pa so ga znova odprli. Stoji severno od mesta Slovjansk, kjer ga je v spopadih zadel izstrelek, kar je bilo zanj usodno.
Da so ognjeni zublji uničili glavni del samostana, je na svoji spletni strani potrdila Ukrajinska pravoslavna cerkev, ob tem ni navedla morebitnih žrtev.
Ukrajinska misija pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) je odgovornost za požar na Twitterju pripisala ruskemu obstreljevanju in zapisala, da so bili pri tem ubiti štirje menihi. Rusija je, nasprotno, odgovornost za požar pripisala ukrajinskim "nacionalističnim" silam. Te naj bi samostan zažgale ob umiku iz Svjatohirska, kar naj bi potrdili tudi tamkajšnji prebivalci.
Sodeč po zapisih ukrajinskega ministra za kulturo Oleksandra Tkačenka na Facebooku naj bi bilo v samostanu poleg menihov in redovnic še okoli 300 beguncev, med njimi invalidi in starejši ter skoraj 60 otrok, celo novorojenčki. Tega ni mogoče neodvisno preveriti, opozarja BBC.
Kot so dodali, je samostan povezan z moskovskim patriarhatom, zato se sprašujejo, ali bo ruski patriarh Kiril svojega zaveznika predsednika Vladimirja Putina končno pozval h koncu vojne v Ukrajini ali pa bo še naprej blagoslavljal rusko vojsko.
Zelenski bi Rusijo izključil iz Unesca
Proti večeru se je na spletnem omrežju Telegram oglasil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je ponovil, da so samostan zažgale ruske sile in da je bilo v njem 300 beguncev. Ponovil je še, da to ni prvi ruski napad na samostan in da so Rusi tam 30. maja ubili štiri menihe, še štiri pa huje ranili. Obenem je poudaril, da gre za pomemben kulturni spomenik iz 17. stoletja, in pozval k izključitvi Rusije iz organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco).
"Vsaka cerkev, ki jo je v Ukrajini zažgala Rusija, vsaka šola, ki so jo dvignili v zrak, vsak uničen kulturni spomenik dokazuje, da za Rusijo ni mesta v Unescu," je dejal.
Vojna bo trajala od dva do šest mesecev
Po oceni svetovalca ukrajinskega predsednika Mihajla Podoljaka bi lahko vojna v državi trajala še od dva do šest mesecev. Iz pristaniškega mesta Odesa ob Črnem morju medtem poročajo o novih ruskih napadih.
Kot je dodal Podoljak, bosta ključna dejavnika po njegovem mnenju količina orožja, ki ga bodo imele na voljo ukrajinske sile, in razpoloženje v Evropi, Ukrajini in Rusiji. Po njegovih besedah bodo mirovna pogajanja z Moskvo mogoča le, če se bodo razmere na terenu spremenile in Rusija ne bo imela več občutka, da lahko diktira pogoje. Kakršne koli ozemeljske koncesije Rusiji vojne ne bodo končale, je posvaril.
Nekatera ukrajinska mesta, kot sta Mariupolj in Severodoneck, kjer so ali še potekajo najsrditejši spopadi, dejansko ne obstajajo več, je dejal. Po njegovih besedah je Rusija v vojni doslej izgubila okoli 80.000 mož, tako pripadnikov redne vojske kot separatističnih sil na vzhodu Ukrajine ter plačancev iz skupine Wagner.
Po porazni prvi fazi invazije v Ukrajini, ko naj bi v spopadih padlo po tisoč ruskih borcev dnevno, so zdaj izgube na ruski in ukrajinski strani "primerljive", je še izjavil Podoljak.
Rusija: Pri Odesi smo sestrelili letalo z orožjem
Iz ukrajinskega pristaniškega mesta Odesa ob Črnem morju znova poročajo o ruskih napadih. Po navedbah tamkajšnjih oblasti so ruske sile zadele kmetijski obrat, medtem ko je ruska stran sporočila, da je v bližini Odese sestrelila vojaško letalo, polno orožja, in uničila vojaški objekt. Razmere v Odesi so sicer pomembne tudi z vidika izvoza hrane.
Kot je sporočilo rusko obrambno ministrstvo, so njihove sile v bližini mesta Odesa sestrelile vojaško transportno letalo, ki je dostavljalo orožje in strelivo ukrajinskim silam. Poleg tega so ruske sile v regiji Odese zadele oporišče "tujih plačancev", poroča britanski BBC.
Ukrajinske enote naj bi se umikale iz Severodonecka
Ukrajinske oborožene sile so v srditi bitki za mesto Severodoneck v vzhodni regiji Lugansk utrpele "kritične izgube", v nekaterih enotah kar 90-odstotne, in se začele umikati iz tega mesta v smeri Lisičanska, je sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Ukrajina vztraja, da se ruskim silam v mestu še naprej silovito upira.
Iz zapisa ministrstva ni razvidno, koliko ukrajinskih enot se dejansko umika, je pa jasno, da del enot še ostaja v Severodonecku. Lisičansk je blizu Severodonecka, le da na drugem bregu reke Siverski Donec.
"Ukrajinske oblasti so spoznale, da se je nemogoče še naprej upirati in vztrajati v industrijski coni Severodonecka, zato so kombinirani taktični enoti odredile, da v tovarni Azot minira tanke, ki vsebujejo nitrat in dušikovo kislino," je še sporočilo rusko ministrstvo. Na ta način naj bi Ukrajinci skušali kontaminirati območje in tako zavreti rusko vojaško operacijo.
Teh navedb ni mogoče neodvisno preveriti, poudarjata AFP in britanski BBC.
Pred tem je sicer guverner regije Lugansk Sergij Gajdaj v petek nasprotno sporočil, da je uspelo ukrajinskim silam ruske napadalce v Severodonecku potisniti nazaj za "20 odstotkov" in da "ni realno", da bi to mesto v prihodnjih dveh tednih padlo.
Ruske ladje naj bi z vodenimi izstrelki napadle kmetijski obrat
Ukrajinska stran je pred tem poročala o ruskem napadu z vodenimi izstrelki Ha-59 na kmetijski obrat oziroma kmetijsko podjetje na širšem območju Odese. Pri tem naj bi izbruhnil požar, najmanj dva človeka sta bila ranjena.
Kot je na družbenem omrežju Telegram še zapisal predstavnik regionalnih oblasti Sergij Bračuk, več ruskih ladij z vodenimi izstrelki še naprej ostaja v Črnem morju, ruske sile pa naj bi tudi skušale okrepiti svoje oporišče na Kačjem otoku.
Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je v petek zvečer v odzivu na predloge ruskega voditelja Vladimirja Putina glede obnove izvoza žit in druge hrane iz ukrajinskih pristanišč opozoril prav na razmere v Odesi kot ključnem črnomorskem pristanišču.
Putin je v petek po srečanju s predsednikom Afriške unije Mackyjem Sallom namreč dejal, da je Ukrajina tista, ki bi morala odstraniti mine iz svojih črnomorskih pristanišč, saj naj bi jih tja nastavila ona, in ne Rusija, kot to trdijo v Kijevu in na Zahodu. Kot je dodal, ruska vojska tega ne bi izkoristila za napade, ampak bi omogočila varen prehod ladij s hrano skozi Črno morje.
Kuleba se je na Twitterju odzval z besedami, da je Ukrajina pripravljena vzpostaviti pogoje, potrebne za obnovo izvoza iz pristanišča Odesa, a "vprašanje je, kako zagotoviti, da Rusija te trgovske poti ne bo izkoristila za napad na mesto Odesa". Kot je dodal, od Rusije za zdaj niso prejeli nobenih jamstev, si pa skupaj z Združenimi narodi in partnerji še naprej prizadevajo za rešitev.
Zelenski: Mir, zmaga, Ukrajina
V petek je minilo že sto dni od začetka vojne v Ukrajini. Predsednik države Volodimir Zelenski se je kot vsak dan znova oglasil v nočnem nagovoru državljanom, ob njem pa so tokrat stali tudi ministri in svetovalci, ki so bili ob njem tudi prvi dan ruskih napadov 24. februarja. "Oborožene sile Ukrajine so tukaj, a še pomembnejše je, da so tukaj tudi državljani. Že sto dni branimo državo. Slava Ukrajini," je dejal. Boj svoje domovine in sodržavljanov je strnil v treh besedah - "mir, zmaga, Ukrajina".
Glavni pogajalec Kijeva z Moskvo David Arahamija je medtem v petek poudaril, da se bo Ukrajina za pogajalsko mizo vrnila le, ko bo njen položaj na fronti in posledično na pogajanjih močnejši. Položaj Ukrajine pa bo močnejši, ko bodo končno prejeli zadostne količine orožja, ki jim ga neprestano obljublja Zahod.
Od začetka spopadov je Ukrajino zapustilo že 14 milijonov ljudi, je dejal krizni koordinator Združenih narodov za Ukrajino Amin Awad, ki je opozoril, da "obseg in hitrost njihovega bega nima primerjave v zgodovini".
Čeprav so se spopadi v zadnjem času omejili na Doneški bazen, pa nekateri ukrajinski politiki vztrajajo, da je Putinov cilj še vedno podreditev celotne države. "Njegov glavni cilj je uničenje Ukrajine. Temu se še ni odpovedal, čeprav je Ukrajina dobila prvo bitko te obsežne vojne," je dejala namestnica ukrajinskega obrambnega ministra Hanna Malyar.
Moskva je sporočila le, da so "dosegli določene rezultate" in da se bo vojaška operacija nadaljevala do uresničitve ciljev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje