varnostno operacijo proti piratom izplule tri kitajske vojaške ladje.
Sodelovale bodo v skupni mednarodni akciji, v kateri že sodelujejo ladje Nata, ZDA, EU-ja, Rusije in Indije. Kitajski državni mediji poročajo, da v operaciji sodeluje skoraj tisoč vojakov, med njimi tudi pripadniki posebne enote, misija pa bi utegnila trajati tri mesece.
Kitajska je v Adenski zaliv poslala dva rušilca in eno ladjo za oskrbo, njihova naloga pa bo v prvi vrsti spremljati kitajske trgovske ladje in ladje s pošiljkami v okviru Svetovnega programa za prehrano (WFP).
Za sodelovanje se je Peking odločil, potem ko je Varnostni svet ZN-a z več resolucijami odobril tako pomorske kot kopenske napade proti drznim in oboroženim piratom, ki delujejo vzdolž somalijske obale.
Nekateri opazovalci menijo, da je odločitev kitajske vlade znak vse večje moči in samozavesti kitajske mornarice. Ta se je namreč v zadnjih letih tehnično močno okrepila, kar je povzročilo nelagodje med kitajskimi sosedami in v ZDA.
Samo letos 110 piratski napadov
Somalijski pirati so od začetka letošnjega leta v Adenskem zalivu med jugom Jemna in severom Somalije izvedli že 110 napadov. Pozornost svetovne javnosti so pritegnili pretekli mesec, ko jim je uspelo ugrabiti savdski super tanker Sirius Star, ki je imel na krovu dva milijona sodov surove nafte, zanje pa so zahtevali 25 milijonov dolarjev odkupnine.
Letos pirati "izterjali" 30 milijonov dolarjev
Pirati so do zdaj ugrabili 42 ladij, od katerih jih 14 skupaj z več kot 240 člani posadke še vedno zadržujejo. S svojo dejavnostjo naj bi samo letos "zaslužili" že okoli 30 milijonov ameriških dolarjev. Do zob oboroženi na ladje prežijo s hitrimi čolni, bilo pa naj bi jih 1.200. Šlo naj bi predvsem za nekdanje in občasne ribiče ter pripadnike obalne straže.
M. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje