"Zunanja ministra Kitajske in Salomonovega otočja sta nedavno uradno podpisala okvirni sporazum o varnostnem sodelovanju," je na redni novinarski konferenci povedal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Vang Venbin.
Sodelovanje vključuje ohranitev socialnega reda, varnosti in lastnine prebivalstva, humanitarno podporo in odziv na naravne katastrofe, je še pojasnil tiskovni predstavnik. Dodatno naj bi vladi otoške države pomagali okrepiti sposobnosti, da zagotovi lastno varnost.
Zagotovil je, da sodelovanje ni uperjeno proti drugim državam, s čimer je želel ublažiti skrbi sosednje Nove Zelandije in Avstralije ter ZDA, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Avstralija skušala Honiaro odvrniti od podpisa
Kitajsko veleposlaništvo in uradniki Salomonovih otokov so že pred časom zasnovali varnostni sporazum, v sklopu katerega bi kitajska policija ščitila infrastrukturo in družbeni red na otoku. Avstralija, ZDA in Nova Zelandija so skušale Salomonove otoke odvrniti od podpisa končne verzije sporazuma.
Avstralski minister za mednarodni razvoj in območje Tihega oceana Zed Seselja je tako prejšnji teden obiskal prestolnico Salomonovega otočja Honiaro, kjer je premierja Mahasseha Sogavareja skušal prepričati, naj ne podpiše varnostnega sporazuma.
Canberro namreč skrbi, da bi lahko novi pakt omogočil kitajsko vojaško prisotnost manj kot 2000 kilometrov od Avstralije.
Na otočje prihaja tudi delegacija ZDA
ZDA bodo v tem tednu na Salomonovo otočje poslala delegacijo pod vodstvom koordinatorja za indijsko-pacifiško regijo Kurta Campbella, ki se bo z lokalnimi oblastmi pogovarjal o Kitajski. Hkrati bodo ZDA na otočju znova odprle veleposlaništvo.
Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Ned Price je nedavno posvaril, da lahko varnostni sporazum s Kitajsko odpre vrata za namestitev kitajskih sil na otočju.
"Namerni poskusi napihovanja napetosti in mobilizacije rivalskih taborov so obsojeni na neuspeh," je ameriški obisk otoka komentiral tiskovni predstavnik Pekinga.
Kitajska namerava podpisati še več sporazumov
Kitajski predstavniki naj bi otočje obiskali prihodnji mesec, je parlamentu Salomonovega otočja sporočil predsednik odbora za javne račune Douglas Ete. "Podpisali bodo večstranske sporazume z vlado Salomonovih otokov," je napovedal in dejal, da bodo okrepili sodelovanje na področju trgovine, izobraževanja in ribištva.
Ete je zanikal, da naj bi podpisa varnostnega sporazuma vodil v vzpostavitev kitajskega vojaškega oporišča na otoku. Enako je zatrdil tudi premier Sogavare.
Lani na otoku za varnost skrbeli avstralski policisti
Potem ko je Salomonovo otočje lani odstopilo od diplomatskega priznanja Tajvana in obnovilo odnose s Pekingom, so na otoku izbruhnili izgredi, ki so bili usmerjeni tudi proti kitajskim poslovnežem. Takrat je na pomoč priskočila Avstralija, ki je na otok poslala policiste in vojake.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje