Kitajska komunistična partija je letos proslavila 90. obletnico nastanka. V zadnjem desetletju je priča mnogim spremembam. Foto: EPA
Kitajska komunistična partija je letos proslavila 90. obletnico nastanka. V zadnjem desetletju je priča mnogim spremembam. Foto: EPA

Če bo na partijskem kongresu oktobra naslednje leto Vengen izbran, bo postal prvi zasebni podjetnik na Kitajskem, ki se bo pridružil vplivnemu centralnemu komiteju, v katerem sodeluje okolo 300 visokih članov partije iz vse države.

Gradbeni tajkun se je začel na prvem mestu Forbesove lestvice najbogatejših Kitajcev, kamor se je povzpel z lanskega tretjega mesta. Njegovo premoženje je vredno 9,3 milijarde dolarjev.

Vengen prestal preverjanje
Po poročanju časopisa China Times je centralni organizacijski oddelek, ki nadzoruje kadrovanje v partiji, nehal preučevati Ljanga Vengena. Če bo izvoljen, bo postal nadomestni ali rezervni član, za katere velja, da ne morejo glasovati, vendar jim ta pravica pripada, ko se nekdo z volilno pravico upokoji ali umre, poroča AFP.

Leta 2001 je nekdanji kitajski predsednik Džjang Dzemin sprostil pravila za članstvo v partiji in jo odprl tudi za lastnike zasebnih podjetij, kar se je zgodilo prvič po ustanovitvi partije leta 1921.

Džjang je moral popustiti pod pritiski časa, saj je v zadnjih dveh desetletjih kitajsko gospodarstvo hitro napredovalo, s tem pa se je ustvaril tudi vse močnejši srednji sloj, ki zase zahteva več pravic.

Večina večjih kitajskih podjetij je sicer še vedno v lasti države in jih vodijo od partije nastavljeni direktorji, ki imajo še vedno prednost pred svojimi kolegi v zasebnem sektorju.