Poročilo o nadzoru zemeljskih min je pokazalo, da se je uporaba min lani povečala, čeprav so mednarodne organizacije po vsem svetu očistile ogromna območja. Očistili so rekordnih 200 kvadratnih kilometrov zemlje, počistili pa so tudi 460 kvadratnih kilometrov nekdanjih bojišč, kjer je zemeljskih min največ. Pri tem je bilo uničenih več kot milijon zemeljskih min in drugih neeksplodiranih razstreliv, za uničenje min in pomoč žrtvam min pa so samo lani porabili kar 637 milijonov dolarjev.
"V teh težkih časih države še vedno kažejo veliko zavezanost, da bi svet očistili zemeljskih min, zato še financirajo naša prizadevanja za očiščenje in pomoč žrtvam min," je po poročanju BBC-ja povedala vodja programa za nadzor nad zemeljskimi minami Jacqueline Hansen.
Ottawsko konvencijo podpisalo 158 držav
V poročilu so zapisali, da so štiri države, ki niso podpisale mednarodne pogodbe, ki prepoveduje uporabo omenjenega orožja, Sirija, Libija, Mjanmar in Izrael, letos že položile nove mine. Enako so storile tudi oborožene skupine v Afganistanu, v Kolumbiji, Mjanmaru in Pakistanu.
Kljub temu pa so pri programu za nadzor nad zemeljskimi minami zadovoljni, saj je 80 odstotkov držav (158) že podpisalo Konvencijo o prepovedi uporabe, skladiščenja, proizvodnje in transferja zemeljskih min in o njihovem uničenju (Ottawsko konvencijo), številne pa se bodo konvenciji še pridružile.
Samo lani umrlo 4.000 ljudi
Vsako leto zaradi min, ki so ostale po vojnah in oboroženih spopadih, umre več tisoč ljudi, in to še leta in desetletja po koncu spopadov na nemirnih območjih, kot so na primer Zahodna Sahara, Irak, Afganistan, Kosovo ali Libanon. Večina teh žrtev je nedolžnih civilistov, ogromno jih je mlajših od 18 let. Samo lani je tako umrlo več kot 4.000 ljudi, vedno več pa je tudi ljudi, ki morajo živeti s poškodbami zaradi zemeljskih min.
V torek so kolumbijske oblasti sporočile, da so zaradi zemeljskih min, ki so jih nastavili uporniki, umrli trije vojaki, ki so nadzirali uničenje nasadov kokinih listov.
Nadzor nad zemeljskimi minami od leta 1998
Program za nadzor nad zemeljskimi minami je Mednarodna kampanja za prepoved zemeljskih min ustanovila leta 1998. Pri iskanju in uničenju zemeljskih min in drugih razstreliv pa jim pomaga še štirinajst agencij, programov, oddelkov in skladov Združenih narodov. Poleg odstranjevanja min organizacije vključujejo še druge dejavnosti: označevanje in zaprtje nevarnih območij, pomoč žrtvam in izobraževanje ljudi o življenju na območju z minami.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje