Razsodbo je ESČP sprejel soglasno. Foto: EPA
Razsodbo je ESČP sprejel soglasno. Foto: EPA

Gre za primer Veliki brat in preostali proti Združenemu kraljestvu, za katerega je bila prvostopenjska razsodba sprejeta septembra 2018, po kateri je London spremenil zakonsko ureditev.

Veliki senat ESČP-ja je danes soglasno razsodil, da je sta bila v določenih primerih kršena 8. in 10. člen omenjene evropske konvencije, ki se nanašata na pravico do spoštovanja zasebnega in družinskega življenja ter svobodo izražanja. Prav tako je različnim tožnikom priznal odškodnino za stroške in izdatke v skupni vrednosti 353.500 evrov.

Na ESČP se je obrnilo 16 nevladnih organizacij, novinarjev in aktivistov iz Združenega kraljestva, in sicer zaradi treh režimov nadzora: prestrezanje množične komunikacije, prejem obveščevalnih podatkov od vlade ter/ali obveščevalnih agencij ter pridobivanje komunikacijskih podatkov od ponudnikov telekomunikacijskih storitev.

Na razsodbo se je že odzval ameriški žvižgač Edward Snowden, ki je v preteklosti razkril množični nadzor, in izrazil zadovoljstvo. Kot je sporočil, je bilo tako doma kot na mednarodni ravni ugotovljeno, da režim množičnega nadzora, ki so ga izpostavili leta 2013, pomeni kršitev tako zakonodaje kot človekovih pravic. "Kakšno pot smo prepotovali! Najlepša hvala vsem, ki so se za ta primer bojevali na najvišji ravni," je še zapisal.