V imenu najmlajše države v Evropi sta pogodbo podpisala predsednik Fatmir Sejdiu in premier Hashim Thaci, slovesnosti pa so se poleg njiju udeležili tudi kosovski zunanji minister Skender Hysein, finančni minister Ahmet Shala in drugi.
Kosovo je neodvisnost razglasilo februarja lani, do zdaj pa ga je priznalo 60 držav. Srbija še naprej nasprotuje neodvisnosti Kosova in je skupaj z zaveznico Rusijo odločena, da ga blokira pri sprejemanju v mednarodne organizacije, kjer je to mogoče.
Tako zaradi ruskega nasprotovanja v Varnostnem svetu ZN-a država še vedno ni postala članica Združenih narodov, kosovske oblasti pa sprejem v IMF in Svetovno banko razglašajo za veliko zmago. Sejdiu je pred potjo v Washington ocenil, da gre za znak podpore Kosovu, in se pri tem zahvalil vsem državam članicam IMF-a, ki so podprle sprejem Kosova, med katerimi so tudi tiste, ki doslej še niso uradno priznale njegove neodvisnosti.
S članstvom v obeh mednarodnih organizacijah bo Kosovo lahko dobilo mednarodno finančno pomoč, ki jo država s 40-odstotno brezposelnostjo in okoli 1.700 evri letnega dohodka na prebivalca nujno potrebuje. Kar polovica državljanov Kosova po podatkih Svetovne banke živi v revščini.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje