Kosovski Srbi so blokade postavili v znak protesta. Foto: EPA
Kosovski Srbi so blokade postavili v znak protesta. Foto: EPA

Ostala je le še barikada v Rudarah. Noč je minila mirno in brez incidentov.
Drugod v bližini prehodov Jarinje in Brnjak na meji s Srbijo so barikade odstranili, promet pa zdaj poteka normalno, predvsem za vozila mednarodnih sil Kfor. Kosovski Srbi so sicer napovedali spremljanje prometa na cestah na severu, da bi preprečili morebitno prerazporejanje albanskih policistov ali carinikov na območju.
Kot je v sredo v Kosovski Mitrovici dejal poveljnik Kforja, general Erhard Bühler, se položaj na severu Kosova umirja, izrazil pa je pričakovanje, da se bo sporazum, ki so ga dosegli konec prejšnjega tedna, začel kmalu polno izvajati.
O usodi dogovora, ki so ga predstavniki Srbije z Bühlerjem sklenili v petek, uradna Priština pa ga je podprla, morajo odločiti še v štirih občinah na severu Kosova (Kosovska Mitrovica, Leposavić, Zvečan in Zubin Potok). To bi moralo priti že v torek na skupni seji, a so sejo hitro prekinili, težko pričakovane odločitve pa ni bilo. O dogovoru naj bi zdaj odločala vsaka občina posebej, a večina cestnih zapor je bila kljub temu že odstranjena.

Prepoved uvoza iz Srbije
Dogovor sicer predvideva odprtje spornih mejnih prehodov za potniški promet in hkratno prepoved prevoza blaga. Na mejnih prehodih naj bi izvajanje nadzora znova začasno prevzeli pripadniki Kforja, tamkajšnji Srbi pa naj bi odstranili zapore cest.

Kriza na severu Kosova je izbruhnila, potem ko je skušala Priština 25. julija s posebnimi policijskimi enotami prevzeti nadzor nad mejnima prehodoma Jarinje in Brnjak na meji s Srbijo. Na teh prehodih se namreč ni izvajal julija uveden embargo na uvoz iz Srbije. Tamkajšnji Srbi so se temu uprli in postavili cestne barikade.
Kosovski specialci so se sicer umaknili, a so se razmere nato še zaostrile, saj so Srbi vztrajali, da mora na spornih prehodih obveljati dosedanji režim, v Prištini pa se s tem niso strinjali.