Odmev ljudskih revolucij v Tuniziji, Egiptu in drugje po arabskem svetu je komaj slišen v tej z nafto bogati srednjeazijski državi, kjer je že več kot 20 let na oblasti 70-letni Nazarbajev. Njegov trenutni mandat se izteče leta 2012, na oblasti pa se je do leta 2020 sprva nameraval utrditi brez volitev in z referendumom. Ustavno sodišče je presodilo, da bi bil referendum neustaven, zato je Nazarbajev to zamisel opustil in sklical predčasne volitve.
Poleg Nazarbajeva se za najvišji položaj v državi potegujejo kandidat Ljudske stranke Džambil Ahmetbekov, predstavnik Stranke domoljubov Gani Kasimov in predsedujoči ekološki zvezi Tabigat Mels Jeleusizov, ki pa nimajo večjih možnosti za zmago.
Nazarbajev želi (vsaj) 90-odstotno podporo
Zadnje predsedniške volitve so potekale decembra 2005, ko je bil Nazarbajev z 91,15 odstotka ob 76,78-odstotni volilni udeležbi izvoljen za tretji mandat. Tudi tokrat si je za cilj postavil več kot 90-odstotno podporo. Volišča se bodo zaprla ob 16. uri po srednjeevropskem času, prvi uradne izide pa pričakujejo v ponedeljek.
Uspešen razvoj temelj Nazarbajeve priljubljenosti
Nazarbajev je zelo priljubljen predvsem zaradi uspešnega gospodarskega razvoja. Ta v 16-milijonskem Kazahstanu cveti, saj ima bogata nahajališča nafte in plina. Kritiki predsedniku očitajo zatiranje drugače mislečih, omejevanje medijske svobode in kršenje človekovih pravic ter korupcijo in nepotizem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje