Žarišče potresa z močjo 6,3 stopnje po Richterjevi lestvici je bilo na območju L'Aquile v pokrajini Abruzzi, mesta z 68.000 prebivalci kakih sto kilometrov vzhodno od Rima. Obnova mesta zaradi finančne krize in birokratskih ovir tako rekoč stoji.
Štiri leta po potresu je baročno središče L'Aquile, v katerem je živelo 20.000 ljudi, prazno. Večino poškodovanih in napol podrtih stavb so zavarovali pred nadaljnjim rušenjem in jih obgradili z zidarskimi odri. A je obnova še daleč. V štirih letih je L'Aquila dobila le eno obnovljeno cerkev, a so ji zato oblasti, občinske, deželne in nacionalne, v zvezi z obnovitvenimi deli namenile kar 1.107 zakonov, uredb in odlokov.
Življenje v montažnih naseljih
Takratna vlada premierja Silvia Berlusconija je takoj po potresu velik del denarja usmerila v postavitev novih montažnih naselij. Stanovanjske komplekse, vredne skoraj 800 milijonov evrov, so na 19 lokacijah postavili v pol leta, v njih pa naselili 15.000 ljudi. Berlusconijeva vlada je projekt pospremila z velikim medijskim bliščem, ljudi so namreč po njenem mnenju s projektom rešili pred desetletji bivanja v zabojnikih, po mnenju kritikov pa je L'Aquila dobila tudi veliko urbanistično težavo, saj občina novih skupnosti komunalno in infrastrukturno ne zmore vzdrževati.
Danes v montažnih naseljih prebiva 12.000 ljudi, 2.700 v lesenih hišicah, ki so stale slabih 290 milijonov evrov.
Seizmologi obsojeni na zapor
Oktobra lani je javnost razburila sodba sodišča v L'Aquili, ki je člane takratne vladne komisije za zaščito pred naravnimi nesrečami, v kateri je bilo šest seizmologov in predstavnik civilne zaščite, obsodilo na šest let zapora, ker prebivalstva niso ustrezno opozorili na nevarnost potresa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje