V organizaciji so ob tem ocenili, da je to naraščanje posledica podnebnih sprememb, ki jih povzroča človek, in dodali, da je v navedenih desetih nesrečah umrlo najmanj 1075 ljudi, 1,3 milijona pa je bilo razseljenih, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Največjo denarno škodo je letos povzročil orkan Ida, ki je pustošil po vzhodu ZDA in povzročil za 65 milijard dolarjev (57,5 milijarde evrov) škode. Sledile so julijske poplave v Nemčiji in Belgiji, ki so povzročile za 43 milijard dolarjev (38 milijard evrov) škode.
Mraz in zimsko neurje v Teksasu, ki sta povzročila izpad elektrike v tej ameriški zvezni državi, sta povzročila za 23 milijard dolarjev (20,3 milijarde evrov) škode, medtem ko so julijske poplave v kitajski provinci Henan po ocenah stale 17,6 milijarde dolarjev (15,6 milijarde evrov).
Med katastrofami, ki so povzročile za več milijard dolarjev škode, so tudi poplave v Kanadi, pozeba v Franciji, ki je poškodovala vinograde, in majski ciklon v Indiji in Bangladešu.
Posledice v revnejših državah pogosto neizmerljive
V poročilu so ob tem opozorili, da ocena zajema predvsem nesreče v bogatih državah, v katerih je infrastruktura bolje zavarovana, in da so finančne posledice naravnih nesreč v revnejših državah pogosto neizmerljive.
Pri tem so navedli primer Južnega Sudana v Afriki, kjer so poplave prizadele 800.000 ljudi. "Nekateri najbolj uničujoči ekstremni vremenski dogodki v letu 2021 so prizadeli revnejše države, ki so malo prispevale k podnebnim spremembam," so zapisali v sporočilu za javnost.
Sredi decembra je švicarska pozavarovalnica Swiss Re ocenila, da so naravne katastrofe in ekstremni vremenski pojavi povzročili za okoli 221 milijard evrov škode. Skupni znesek se je v primerjavi z lanskim letom povečal za 24 odstotkov, še navaja AFP.
Iz Združenja nemških zavarovalnic GDV pa so sporočili, da je bilo letos na račun naravnih nesreč v Nemčiji izplačanih rekordnih 12,5 milijarde evrov (okoli 14 milijard dolarjev) zavarovalnin.
Večina teh izplačil, okoli 8,2 milijarde evrov, je bila povezana z julijskimi poplavami, ki so prizadele zahodni del Nemčije. Približno 7,7 milijarde evrov je bilo namenjenih pokrivanju škode, nastale na hišah in podjetjih, medtem ko je 450 milijonov evrov krilo škodo, povzročeno na vozilih. Pred tem je že junija toča na vozilih ustvarila za več milijonov evrov škode, so sporočilo GDV-ja povzeli pri nemški tiskovni agenciji DPA.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje